World-Wide-Web üzerinde çokluortam veritabanı uygulaması
A Multimedia database implemented over the world-wide-web
  1. Tez No: 79218
  2. Yazar: F. ÖNDER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM AKYOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Son yıllarda entegre devre ve iletişim teknolojilerindeki ilerileme ile bilgi işlemede daha önce görülmemiş işlem ve iletişim hızlarına erişilebilmiştir. Bunun doğal bir sonucu olarak da önceden işlemesi çok pahalı olan çokluortam veri de bilgi işlemde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Ses, video ve resim gibi çokluortam verisi daha çok gerçek hayatın aynen bilgi işleme hazır hale getirilmesi ile oluşturulur ve sekizli başına en düşük anlamı ifade eden veri tipidir. Sonraki kuşak bilgisayar sistemleri ise daha da büyük bilgiyi yine daha hassas ve yaygın işleme yeteneğine sahip olacaklardır. Bu gelişmeler doğrultusunda, çokluortam verisini daha etkin işlemek için yeni bilgisayar algoritmaları ve işlem teknikleri geliştirilmeye başlanmıştır. Yeni teknikler çokluortam verisinin hatalara karşı neredeyse duyarsız olmasından faydalanıp işlem ve/veya iletişim hızını arttırmaya yönelik olarak geliştirilmişlerdir. Öte yandan Internet dünya çapında ve her geçen gün yayılarak, özellikle uzak mesafeler arasında haberleşmenin en önemli araçlarından biri haline gelmiştir. Internet' in böylesi genişlemesindeki en önemli etmen ise basitleştirilmiş bazı iletişim kurallarına uyabilen her bilgisayara kullanım imkanı vermesidir. Bu tezde yukarıda sayılar gelişmelerin genel yapısı üzerinde durulup, çokluortam verisinin yönetimi, düzenlenmesi ve WWW üzerinde yayınlanmasını sağlayacak bir“Çokluortam Haberler Veritabanı”geliştirilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, innovations in integrated circuit and communication technologies led to unparalleled processing and communication speed. As an inevitable result, multimedia data types that were computationally very expensive before, has been employed widely in computer systems. Those data types largely include data extracted from real world, like images, video and audio, which all required vast storage space, impressive communication and processing speeds and have little meaning per byte. The next generation of computers systems is predicted to employ even larger data with more precision and thoroughness. As a matter of fact, new computer algorithms and processing techniques was needed to deal with multimedia data more effectively. Those new techniques made use of the fact that, data is almost immune to errors. Therefore, the trade off lied on behalf of speed. On the other hand, Internet has been one of the most important means of communication beyond large distances, widening every other day. The most outstanding factor behind this impressive accumulation, has tended to be its ability to allow any host use Internet with a minimum set of communication protocols. The thesis aims to examine general nature of those technological advances and to design a system called“Multimedia News Database”to manage, organise and publish multimedia data over the WWW. Consequently, new system is feasible in that it makes use of existing infrastructure, and innovative since it implements core of new technologies.