Blockchain-based IoT resource sharing with privacy preserved transactions
- Tez No: 792205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA KALKAN ÇAKMAKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Nesnelerin İnterneti cihazları Endüstri 4.0 paradigmasının önemli bir parçasını oluşturmaktadır, ancak içsel kaynak kısıtlamaları nedeniyle büyük ölçüde engellenmektedir. Bu nedenle kaynak paylaşımı bu cihazlar için temel bir işletim gereksinimidir, ancak gizlilik eksikliği ve merkezi mimarilere aşırı bağımlılık istikrarlı işleyiş için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Dağıtık defterler gibi merkezi olmayan ve yüksek kullanılabilirliğe sahip platformların kullanılması farklı ve dağıtık bir ağ koşulları sağlayabilir ancak cihazlar arası etkileşimleri tamamen üçüncü tarafların etkisine açık bırakır. Bunu çözmek için, IoT cihazlarını gizlilik garantileriyle dağıtılmış bir kaynak değişim platformunda hizalamak üzere Tornado Cash adlı sıfır bilgi kanıtı oluşturma uygulamasının yanı sıra akıllı sözleşmelerin yenilikçi bir kombinasyonunu kullanıyoruz. Açık anahtarlı kriptografi ile birlikte çözümümüz, kaynak kısıtlı IoT makinelerinin her iki cihaz için de güçlü gizlilik garantileri ile kaynak değişimi yapabilmelerini blok zinciri üzerinden sağlar. Mutlak anonimlik, protokolün doğal mimarisi ile sağlanır, yani konuşan cihazlar birbirleri hakkında neredeyse hiçbir şey bilmez ve sonuç olarak hiçbir katılımcı veya düşman, herhangi bir katılımcının gizliliğini ihlal edemez. Rakip \& nispeten güvensiz bir protokolle yapılan performans değerlendirmeleri, gaz kullanımı \& gerçekleşen işlem maliyetleri gibi blok zinciri ölçümleri açısından umut verici sonuçlar vermektedir
Özet (Çeviri)
IoT devices constitute an important component of Industry 4.0 paradigm, but are greatly hindered by their inherent resource constraints. Resource sharing is therefore an essential operating requirement for these devices but lack of privacy and heavy reliance on centralized architectures pose a serious risk for stable functioning. Use of decentralized and high availability platforms like distributed ledgers can provide a divergent and distributed networking conditions but leaves any inter-device interactions completely exposed to third party view. To resolve this, we utilize an innovative combination of smart contracts alongside a zero-knowledge proof generation application, namely Tornado Cash, to align IoT devices on a distributed resource exchange platform with privacy guarantees. In concert with public-key cryptography, our solution provides a framework for resource constrained IoT machines to interact through the blockchain for resource exchange purposes with strong privacy guarantees for both devices. Absolute anonymity is ensured by the protocol's inherent architecture, meaning that conversing devices know almost nothing about each other and consequently no participant or adversary can trivially breach the privacy of either participant. Performance evaluations with a competing \& comparatively unsecure protocol yield promising outcomes in terms of blockchain metrics like gas usage \& incurred transaction costs