Detection of bacterial spores using fluorescent silica nanoparticles and development of a new horizontal flow test platform
Bakteri sporlarının floresan özellikteki silika nanoparçacıklar kullanılarak belirlenmesi ve yeni bir yatay akış test platformunun geliştirilmesi
  1. Tez No: 792233
  2. Yazar: YAĞMUR NUR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DENİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Science and Technology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bakteriler, düşmanca çevresel koşullara karşı kendilerini savunmak için karmaşık bir prosedürle sporlar oluştururlar. Bitkisel durumlarıyla karşılaştırıldığında, bakteri sporları çeşitli fiziksel, kimyasal ve mekanik etkilere karşı daha dirençlidir. Bu nedenle, patojenik bakteri türleri, özellikle sporları, sağlık, gıda, biyoterörizm ve uzay araştırmaları dahil olmak üzere çeşitli alanlarda dikkate alınmalıdır. Bu nedenle tehlike eşiklerinin altındaki bakteri sporlarının sayısının doğru ölçülmesi ve tahmin edilmesi hem insan hem de toplum sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Patojenik bakteri sporlarının tanımlanması ve ölçümü, çeşitli kimyasal ve biyolojik teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Floresan tabanlı algılama yaklaşımı, hızlı, doğru ve basit bir algılama yöntemi olarak aralarında öne çıkıyor. Son yıllarda, nanopartiküller sensör ve moleküler tanıma uygulamalarında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Birkaç nanoyapı tanımlanmış olmasına rağmen, silika nanoparçacıkları bu açıdan özellikle benzersiz bir konuma sahiptir. Mükemmel su dağılımları, geniş yüzey alanları, kimyasal kararlılıkları ve yüzey işlevselleştirme kolaylığı nedeniyle, silika nanopartiküller nanosensörlerde, nanokatalizörlerde, nanobiyoteknolojide ve nanotıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez, yukarıda belirtilen silika nanoparçacıklarını flüoresan moleküler yeteneklerle birleştirerek patojenik bakteri sporlarında dipikolinik asidin hızlı, basit ve uygun fiyatlı tespitine odaklanmıştır. Yatay akış test platformu, nanoparçacıkları kullanarak bakteri sporlarını tespit etmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to defend themselves against hostile environmental circumstances, bacteria create spores through a complicated procedure. In comparison to their vegetative condition, bacterial spores are more resistant to a variety of physical, chemical, and mechanical influences. For this reason, species of pathogenic bacteria, particularly their spores, should be considered in various fields, including health, food, bioterrorism, and space exploration. Therefore, it is crucial to correctly measure and estimate the number of bacterial spores below the danger thresholds for both human and public health. The identification and measurement of pathogenic bacterial spores can be accomplished using a variety of chemical and biological techniques. The fluorescence-based detection approach stands out among them as a quick, accurate, and simple detection method. In recent years, nanoparticles have been increasingly employed in sensor and molecular recognition applications. Although several nanostructures have been described, silica nanoparticles have a particularly unique position in this regard. Due to their excellent water dispersion, large surface areas, chemical stability, and ease of surface functionalization, silica nanoparticles are used extensively in nanosensors, nanocatalysts, nanobiotechnology, and nanomedicine. This thesis focus on the quick, simple, and affordable detection of dipicolinic acid in pathogenic bacterial spores by combining the above-mentioned silica nanoparticles with fluorescent molecular capabilities. The horizontal flow test platform is used to detect bacterial spores using the nanoparticles.