Investigation of antibacterial properties of novel cationic bodipy derivatives
Yeni katyonik bodipy türevlerinin antibakteriyel özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 792232
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DENİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tarih boyunca, antibiyotiğe dirençli bakterilerin sürekli evrimi ile, mevcut antibakteriyel malzemelerin etkileri daha az etkili olduğundan kullanım dışı kalmıştır. Ayrıca, bulaşıcı hastalıkları tedavi etmedeki zorluk her geçen gün büyük ölçüde artmaktadır. Bu nedenle, mikrobiyal enfeksiyonlarla mücadele etmek için daha yeni antibakteriyel malzemeler veya yöntemler istenmektedir. Bu amaçla, rasyonel tasarımla yeni bir katyonik BODIPY bazlı floresan amfifil sentezlendi. Bu yeni kuaternize BODIPY, hem Gram-pozitif hem de Gram-negatif bakteri suşlarına karşı antiseptik bir madde görevi görür. Yapısal olarak benzer standart antiseptik benzalkonyum klorür (BAC) ile karşılaştırıldığında, test edilen mikroorganizmalara karşı üstün antibakteriyel aktivite gösterir. Ayrıca, 16 μg/mL gibi düşük bir minimum biyofilm yok etme konsantrasyonu ile Staphylococcus epidermidis ATCC 12228'e karşı güçlü antibiyofilm aktivitesi sergiler. Bu yeni bileşiğin bakteri hücresi ve plazmid DNA ile etkileşimi, hücre alımını izlemek ve antibakteriyel etki tarzını aydınlatmak için floresan spektroskopisi ve mikroskopi ile ayrıca değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Throughout history, with the constant evolution of antibiotic-resistant bacteria, the effects of existing antibacterial materials are out of usage due to less effectiveness. Therefore, more novel antibacterial materials or methods are eagerly required to combat microbial infections. For this purpose, a novel cationic BODIPY-based fluorescent amphiphile has been synthesized by rational design. This novel quaternized BODIPY acts as an antiseptic agent against both bacteria strains. It shows superior antibacterial activity against tested microorganisms when compared with structurally similar standard antiseptic benzalkonium chloride (BAC). Moreover, it exhibits potent antibiofilm activity against Staphylococcus epidermidis ATCC 12228 with a minimum biofilm eradication concentration as low as 16 μg/mL. The interaction of this novel compound with the bacterial cell and plasmid DNA was further evaluated by fluorescence spectroscopy and microscopy to track cell uptake and elucidate the antibacterial mode of action.