Development of self-actuator and activatable fluorophore
Kendinden aktifleşebilir terapötik ajanın ve aktifleştirilebilir floroforun geliştirilmesi
  1. Tez No: 792251
  2. Yazar: NAİME DEMİROK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜNDÜS ERBAŞ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tez projesinin ilk bölümünde, kendi floresansını aktive edebilen bir terapötik ajan geliştirilmiştir. Işığa duyarlaştırıcının kırmızı ışıkla uyarılması singlet oksijen üretimine yol açmaktadır. Singlet oksijen, fotodinamik etkiyi değiştirmeden fotoduyarlaştırıcı ile tepkime verip 545 nm'de emisyon artışına neden olmakta, bu yolla kendi aktivitesini rapor etmekdir. Fotoduyarlaştırıcının aktivitesi, MCF7 hücre hattında gösterilmiştir. Tez projesinin ikinci bölümünde, Süper Çözünürlüklü Floresan Mikroskopide (SCFM) kullanıma uygun, dinamik kovalent kimya ile kontrol edilebilen floroforlar geliştirilmiştir. İmin-amin dinamik kimyası, emisyon yoğunluğunda ve dalga boyunda bir değişikliğe izin vermektedir. MCF7 hücrelerindeki pH imin hidrolizini teşvik eden 6.5'e düşürüldüğünde emisyon şiddetinin arttığı tespit edilmiştir. Bileşik 10 µM konsantrasyonda uygulandığında hücreler üzerinde toksik etkisinin olmadığı da kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis project, an auto-activatable fluorescent therapeutic agent is developed. Irradiation of photosensitizer (PS) with red light leads to production of singlet oxygen. Singlet oxygen reacts with the photosensitizer increasing the emission at 545 nm without changing the PDT efficiency, enabling self-activity reporting. Activity of the PS is shown in MCF7 cell line. In the second part of the thesis project, dynamic covalent chemistry-controllable fluorophores that are appropriate for use in Super Resolution Fluorescence Microscopy (SCFM) are developed. Imine-amine dynamic chemistry allows a change in emission intensity and wavelength. When the pH in the MCF7 cells was lowered to 6.5 that favors imine hydrolysis, enhanced emission is observed. It was also proven that the compounds had no toxic effect on cells when applied at 10 µM concentration.