Development of target-activatable smart therapeutics for protein degradation and photo-activatable fluorescent probes for cell imaging
Protein degradasyonu için hedefle aktifleştirilebilir akıllı terapötiklerin ve hücre görüntülemesi için ışıkla aktifleştirilebilir floresan problarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 792252
  2. Yazar: BETÜL ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜNDÜS ERBAŞ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Terapötik bir araç olarak seçici protein degradasyonu yaklaşımı, anormal proteinlerin uzaklaştırılması, kanserle ilişkili proteinlerin degradasyonu, ilaç uygulaması yapılamayan proteinlerin hedeflenmesi için önem kazanmaktadır. Geleneksel küçük moleküllü inhibitörler, protein hedefleme ve kanser tedavisinde önemLi rol oynamalarına rağmen, kolay ilaç direnci geliştirmeleri ve yüksek dozların hücrelerde neden olduğu toksik etkiler gibi dezavantajları nedeniyle yeni stratejiler ilgi odağı haline gelmiştir. Proteoliz hedefleme kimeraları (PROTAC) yaklaşımı, seçiciliği ve katalitik etkisi yüksek olan ve hedeflenmemiş proteinlerin tedavisi için umut vaat eden bu stratejilerden biridir. Tez projesinde tüm bu dezavantajların üstesinden gelebilmek için sadece hedef proteininin yıkımını sağlamak için bir PROTAC molekülünün tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Sentezlenen PROTAC, tirozinazın aşırı eksprese edildiği B16-F10 melanom hücrelerinde düşük konsantrasyonlarda hedef proteini başarıyla parçalamıştır. Bu anlamda kemoterapötik kanser tedavilerinde büyük bir potansiyele sahip olacak ve ilaçların yüksek dozlara bağlı toksik etkisini ortadan kaldırmasına katkı sunacaktır. Proje 2'de ise, Süper Çözünürlüklü Flüoresan Mikroskopisi (SRFM) için fotokırılım yoluyla emisyon üzerinde kontrol sahibi olan yeni aktive edilebilir florofor geliştirilecektir. Enerji transfer modüllerinin, ışık aracılı bölünme yoluyla ayrıldıklarında MCF-7 hücrelerinde artan donör emisyonu gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Selective protein degradation approach as a therapeutic tool is becoming important for the removal of abnormal proteins, degradation of cancer-associated proteins, targeting undruggable proteins. Although traditional small molecule inhibitors play an important role in protein targeting and cancer treatment, new strategies have become the focus of attention due to their disadvantages such as easy drug resistance development and toxic effects caused by high doses in cells. Proteolysis targeting chimera (PROTAC) approach is one of these strategies, which has high selectivity and catalytic effect, and is promising for the treatment of untargeted proteins. In thesis project, a PROTAC molecule is designed that is specifically degrading target protein. The synthesized PROTAC was able to degrade the target protein at low concentrations in B16-F10 melanoma cells where tyrosinase was overexpressed. In this sense, it will have a great potential in chemotherapeutic cancer therapies and will contribute to biotechnological drug technologies due to the elimination of the toxic effect of drugs due to high doses and their effectiveness only in the desired tissue. As a second thesis project, novel activatable fluorophores having control over emission through photocleavage is developed for future Super-Resolution Fluorescence Microscopy (SRFM). Energy transfer modules are shown to display enhanced donor emission in MCF-7 cells, when separated through light mediated cleavage.