Uluslararası ticarette blockchain kullanımının SWOT analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of blockchain use in international trade with SWOT analysis
  1. Tez No: 792253
  2. Yazar: AHMET BURAK DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gümrük İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Gümrük İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kripto para ve blockchain teknolojisi günümüz dünyasında teknolojik gelişmeler ile birlikte çok geniş kitlelere ulaşmıştır. Kripto paranın itibari paranın yerini alıp almayacağı yıllardır sürekli tartışma konusu olmuştur ve net bir bulgu elde edilememiştir. Kripto para fiyatlarındaki oynaklıklar, ülkelerin yaklaşımı ve manipülasyonlara açık olması tam olarak kripto paraya güven vermemektedir. Kripto paralara bazı ülkeler yakın dururken, bazı ülkeler uzak bir tavır izlemektedir. Kripto para ile birlikte blockchain sistemi de hızı, güvenliği, maliyeti ve üçüncü taraflara ihtiyaç kalmaması gibi özelliklerinden dolayı hayatımızda önemli bir noktaya gelmektedir. Blockchain sistemi sadece kripto para sistemlerinde değil hayatın hemen hemen bütün alanlarında kendine yer yapabilecek potansiyelde bir sistemdir. Blockchain teknolojisinin bir diğer ve en önemli özellikleri arasında görülen özelliği de ödemeler sisteminde kullanılabilecek potansiyelde olmasıdır. Bu tezde, kripto para ve blockchain sistemlerinin uluslararası ticarete entegrasyonu konusunda daha önce yapılan literatürdeki çalışmalar, örnekler incelenmiştir ve kripto para ve blockchain sisteminin uluslararası ticarete entegrasyonunun uygulanabilirliği amaçlanmış olup SWOT analizi yöntemine başvurulmuştur. Yapılan analizler ve araştırmalar incelendiğinde konu ile ilgili üzerinde hemfikir olunan ortak yaklaşımlar göze çarpmaktadır. Bu çalışmalar ışığında bakıldığında ülkelerin kısıtlamaları ve yaklaşımları sebebiyle mevcutta kullanılan kripto paraların uluslararası ticarete entegrasyonu konusunda net bir cevap bulunmamaktadır. Ancak kripto paralar ve blockchain teknolojisinin uluslararası ticareti daha hızlı ve ucuz hale getireceğinden ülkeler kendi kripto paralarını çıkarma hazırlıklarına başlamışlardır. Bu sayede uluslararası ticarette döviz kurları etkisi azaltılacaktır ve dünya çapında ödemeler daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılacaktır. Diğer bir yandan blockchain teknolojisi ödemeler sisteminde de kullanılacak olup bu teknoloji ile yapılacak ödemelerde aracı veya merkezi bir otoriteye sahip olmaması sebebiyle banka ve finans kuruluşlarına ihtiyaç olmayacağını göstermektedir. Yapılan işlemlerin değiştirilemez olması sayesinde oluşan güvenlik uluslararası ticarette önemli bir faktör olacaktır. Mevcut kripto paralara oranla, blockchain sistemine ülkelerin bakış açıları daha olumlu yönde olduğundan ve yapılan çalışmalara bakıldığında yakın gelecekte blockchain sistemine geçişin yapılacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrency and blockchain technology have reached a wide audience with technological developments in today's world. Whether crypto money will replace fiat money has been the subject of constant debate for years, and no clear finding has been obtained. The volatility in crypto money prices, the approach of countries and their openness to manipulations do not fully trust crypto money. While some countries stay close to cryptocurrencies, some countries follow a distant attitude. Along with crypto money, the blockchain system comes to an important point in our lives due to its features such as speed, security, cost and no need for third parties. Blockchain system is a system that has the potential to make a place for itself not only in crypto money systems but also in almost all areas of life. Another feature of blockchain technology, which is seen among the most important features, is that it has the potential to be used in the payments system. In this thesis, previous studies and examples in the literature on the integration of crypto money and blockchain systems into international trade were examined and the applicability of the integration of crypto money and blockchain system to international trade was aimed and SWOT analysis method was applied. According to the analyzes and researches made, there are common approaches on the subject that are agreed on. In the light of these studies, there is no clear answer about the integration of currently used cryptocurrencies into international trade due to the restrictions and approaches of countries. However, since cryptocurrencies and blockchain technology will make international trade faster and cheaper, countries have started to prepare their own cryptocurrencies. In this way, the effect of exchange rates in international trade will be reduced and worldwide payments will be made faster and easier. On the other hand, blockchain technology will also be used in the payments system, and it shows that there will be no need for banks and financial institutions, since it does not have an intermediary or a central authority in the payments to be made with this technology. The security created by the fact that the transactions made cannot be changed will be an important factor in international trade. Compared to existing cryptocurrencies, countries have a more positive view of the blockchain system and when the studies are examined, it is seen that the transition to the blockchain system will be made in the near future.