Rehearsing our futures: Public engagement with climate changemitigation through augmented reality
Geleceğimizin provası: Artırılmış gerçeklik yoluyla iklim değişikliğinin azaltılmasına halkın katılımı
- Tez No: 792255
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA MELTEM GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İklim değişikliğinin etkilerini tanıma ve kentsel alanların dayanıklılığını artırma ihtiyacı, şu anda ortaya çıkan veya yakın gelecekte meydana gelmesi beklenen çevresel krizlerin kritik zaman çizelgesi nedeniyle yeni bir anlam ve aciliyet kazanmıştır. Bugünün insanlarının karşı karşıya olduğu önemli bir konu, var olmayan bu öngörülen çevresel ve sosyal senaryoları anlama ihtiyacıdır. Kentsel nüfusta beklenen artışla birlikte, sivil toplumun karar verme sürecine dahil olma ve bu etkileri hafifletme çabalarına katkıda bulunma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, çoğu insan, popüler medya, moda sözcükler ve bunlarla bağdaşmayan büyük veri kümeleri tarafından bilgilendirilen soyut bir iklim değişikliği anlayışına sahiptir. Bu tez, artırılmış gerçekliğin (AR) değişen iklimin olumsuz etkilerini azaltmadaki rolünü, sivil katılımcıların dijital yer oluşturma çabalarına katılımlarını mümkün kılma yöntemlerine değinerek araştırıyor. Katılımcı tasarım süreçlerindeki AR uygulamaları, bilgileri sivil toplum için konuma özgü ve deneyimsel hale getirme kapasiteleri nedeniyle vatandaşları iklim değişikliğinin hafifletilmesine yönelik karar alma sürecine dahil etmenin yeni bir yolu haline geldi. Konuyla ilgili sınırlı sayıda çalışma olduğunu gösteren literatür taramasının ardından, vaka çalışmaları Billenium (2018), Mixed Reality Pilot by UN-Habitat ve Ericsson (2019) ve Pollution Explorers (2019), Research on Design (RoD) metodolojisi ile analiz edilir. Araştırma nesnesi olarak karşılaştırmalı vaka çalışmalarını inceleyerek bilgi oluşturmaya katkıda bulunur. Bu üç proje, hafifletme çabalarının bir parçası olarak katılımcı tasarım süreçlerinde kentsel mekanlarda artırılmış gerçeklik kullanıyor. Projeler, süreçlerini ve bulgularını izleyen ve etkilerini incelemek için kullanılabilir hale getiren, hareketsiz görüntüler veya video formatlı medya içeren görsel materyaller aracılığıyla tamamlanır ve belgelenir. Artırılmış gerçeklik, fiziksel alan ile bilgi alanı arasındaki boşluğu doldurarak, insanların katılımcı tasarım programlarında ortak yaratıcılar olarak karar verme süreçlerine bilgi veren bir gelecek versiyonuyla karşılaşmalarına olanak tanır. Bu tür transdisipliner süreçlerle fikirler rafine edilebilir, gözden geçirilebilir ve gerekli önlemler alınabilir. Bu çalışmanın bulguları, katılımcıların yakın çevrelerindeki iklim değişikliğinin etkileri hakkında artan öğrenme ve katılımlarını ve etkilerinin hafifletilmesine katkıda bulunma istekliliklerini göstermektedir. AR'nin bu projelerde özel ve yeni kullanımı, AR'nin bu sivil süreçlerde insanlar ve yapılı çevreler arasındaki etkileşimi teşvik eden bir araç olarak kritik önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The need to recognize the impacts of climate change and increase the resiliency of urban spaces has acquired a new meaning and urgency due to the critical timeline of environmental crises that are either currently unfolding or expected to occur in the near future. One crucial issue today's populations face is the need to understand these projected environmental and social scenarios that do not even exist. With the expected increase in the urban populations, civic society has the potential to engage in decision-making and contribute towards mitigation efforts. However, most people have an abstract understanding of climate change, informed by popular media, buzzwords, and large datasets incompatible with them. This thesis explores augmented reality's (AR) role in climate mitigation by addressing its role as an enabler of the civic participation of everyday people in digitally enhanced climate mitigation processes that contributes to digital placemaking efforts. AR applications in participatory design processes have become a novel way to engage citizens in the decision-making toward climate change mitigation due to their capacity to make information location-specific and experiential for civic society. Following the literature review that indicated the limited studies on the topic, case studies Billenium (2018), Mixed Reality Pilot by UN-Habitat and Ericsson (2019), and Pollution Explorers (2019) are analyzed by Research on Design (RoD) methodology that contributes to knowledge-making through studying comparative case studies as research objects. These three projects use augmented reality in urban spaces during their participatory design processes as part of mitigating efforts. Projects are completed and documented through visual materials that include stills or video format media, which tracks their processes and findings, making them available to study their impacts. By bridging the gap between the physical and information space, augmented reality allows people to encounter a version of the future that informs their decision-making processes as co-creatives in participatory design programs. Ideas can be refined and reviewed through such transdisciplinary processes, and necessary measures can be taken. This study's findings indicate participants' increased learning and engagement about the impacts of climate change in their immediate surroundings and their willingness to contribute towards mitigating its impacts. The specific and novel use of AR in these projects indicates AR's critical importance as a tool in these civic processes while fostering interaction between people and built environments.