Kırım Savaşı'nın kökenleri (1848-1853)
The origins of the Crimean War (1848-1853)
- Tez No: 792263
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YEŞİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışma, 1848 yılında başlayan isyanlarla Britanya, Fransa ve Rusya arasındaki 1815 yılında geliştirilen koalisyonun (Viyana Sistemi) çözülmesini ve gelişen olaylarla Osmanlı Devleti'ne karşı Rusya'nın başlattığı Kırım Savaşı'nın kökenlerini ele almaktadır. Birinci bölümde, 1815'de gelişen Viyana Sistemi'nin neden çalışamaz hale geldiği ve bunun sonucunda Rusya ve Britanya'nın rekabetinin tetiklendiği değerlendirilmektedir. İkinci bölümde ise bunun sonucu olarak 1848'de Avrupa'da başlayan isyanlardan ve nihayetinde Osmanlı İmparatorluğu'na etkilerinden bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde İngiltere, Fransa, Rusya ve Osmanlı devletlerinin siyasi çekişmeler ve Kutsal Yerler Meselesi konusundaki anlaşmazlıklar ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde ise Karadağ sorunu ve Prens Menşikov'un misyonu ile savaşın nihai sebepleri ortaya konmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research covers the dissolution of 1815 coalition (Vienna System) between Britain, France and Russia through the 1848 revolts and the origins of the Crimean War by the evolved events after the revolts. In the first chapter, the research adresses the reasons of collapse of the Vienna System that triggered the rivalry between Britain and Russia. In the second chapter, the study covers the 1848 revolutions that resulted due to the collapse of the Vienna system and finally the impacts of 1848 revolts to the Ottoman Empire. In the third chapter, the research analysed rivalry between Britain, France, Russia and Ottoman Empire and disputes on the Holy Places. In the forth chapter, it covers the question of Montenegro and mission of Prince Menchikov that are linked with the final causes of the war.