Eğitimde nesnelerin interneti ve akıllı öğrenme ortamları: Bibliyometrik analiz
Internet of things in education and smart learning environments: Bibliometric analysis
  1. Tez No: 792264
  2. Yazar: AYBİKE NUR ÇARDAKTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN SEÇKİN CODAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Eğitim ve Öğretim, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bibliography, Education and Training, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnternet kavramının gelişmesi, cihazların birbirine bağlanmasının ve birbirleriyle iletişim kurmasının önünü açmıştır. Bu gelişim hemen hemen her sektöre entegre edilmekte, yaşanan gelişmeler araştırmalara konu olmaktadır. Bu çalışmada yükseköğretim seviyesinde nesnelerin internetinin mevcut durumunu keşfetmek ve mevcut literatürdeki genel çerçeveyi ortaya çıkartmak amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için bibliyometrik ve nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi birlikte yürütülmüştür. Buna göre, çalışma karma yöntem araştırmasıdır. Öncelikle Web of Science (WOS) veri tabanından“eğitimde nesnelerin interneti”,“akıllı kampüs”,“akıllı eğitim”ve“akıllı öğrenme ortamları”anahtar kelimelerini içeren sorgu ile 632 adet çalışmaya ulaşılmıştır. Bibliyometrik analiz yöntemlerinden bilimsel haritalama tekniği kullanılmıştır. Bibliyometrik analizde incelenen ortak yazar, ortak kelime ve ortak oluşum analizleri sayesinde yazar, ülke, yayınevi gibi bileşenlerin ortak ağ haritaları incelenmiş, daha sonra çalışmalarda ve özetlerinde ortak kullanılan anahtar kelimeler incelenmiştir. Veri setinde bulunan çalışmaların nesnelerin interneti uygulamaları üzerine keşfedici çalışmalar olarak hazırlandığı görülmüştür. Nitel araştırma analizi yapabilmek için bibliyometrik analizden elde edilen anahtar kelimeler baz alınarak yarı-yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Nitel araştırma için veri toplama yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmıştır. Olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örneklem seçme tekniği kullanılarak yükseköğretimde eğitim alan öğrenciler seçilmiştir. Katılımcıların görüşleri betimsel içerik analiziyle incelenmiştir. Bulgulardan elde edilenlere göre çalışmanın sonucunda eğitimde Nesnelerin İnterneti uygulama çalışmalarının yükselen bir grafiğe sahip olduğu belirlenmiştir. Ancak nitel analiz sonucunda nesnelerin interneti uygulamalarının geniş çapta olmadığı, katılımcıların bu alana hâkim olmadığı, sadece sürece uyum sağladıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin adaptasyonları sayesinde eğitimlerine olumlu etki yaptıkları tespit edilmiştir. Eğitimde nesnelerin internetine ilişkin uygulama ve yaklaşımların gelişime açık olduğu literatür taramasında karşılaşılan boşluklarla ve uygulamadaki örnek olaylarla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of Internet concept paves the way for connect devices and communicate with each other. This evolution is integrated into almost every sector, and the developments are the subject of research. This study aims to explore the current state of the Internet of Things at higher education level and to reveal the general framework of the literature. In order to achieve this aim, content analysis what one of the qualitative research methods and bibliometric analysis conducted together. Accordingly, this study is a mixed method research. Firstly, 632 studies were accessed from the WOS database with a query including the keywords:“internet of things in education”,“smart campus”,“smart education”and“smart learning environments”. Science mapping technique, which is one of the bibliometric analysis methods, was used. It was observed that the studies in the data set were prepared as exploratory studies about Internet of Things applications. Through the co-author, co-word, and co-occurrence analysis, which were examined in the bibliometric analysis, the common network maps of the components such as author, country and affiliations were examined. And then the keywords commonly used in the studies and abstracts were examined. In order to make a qualitative research analysis, a semi-structured interview form was prepared based on these keywords. The interview technique, one of the qualitative research data collection methods, was used. Higher education students were selected using purposive sampling technique from non-probability sampling methods. The participants' views were analyzed through descriptive content analysis. According to the findings, as a result of the study, it was determined that there is a rising trend in the implementation of IoT in education. However, as a result of the qualitative analysis, it was determined that the IoT applications aren't widely spread and the participants have no knowledge in this area and they only adapted to the process. The adaptation of the students had a positive impact on their education. It has been determined that the applications and approaches related to the Internet of Things in education are open to development, with the gaps encountered in the literature review and with the case studies in the application.