Bütünleşik kanallı pazarlama ve tüketici kanal seçimi üzerine keşifsel araştırma
Explorative research on omnichannel marketing and consumer channel preference
  1. Tez No: 792277
  2. Yazar: CEREN NUR OBUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi, pazarlama kanallarının artması ve ihtiyaçların farklılaşması gibi faktörler nedeniyle tüketicilere en iyi deneyimi yaşatabilmek için pazarlama anlayışının da değişmesi gerekmiştir. Tüketicilerin kullanabileceği farklı kanalların ortaya çıkması ile rekabet artmış ve müşteri memnuniyetini sağlayabilmek daha zor bir hale gelmiştir. Son dönemde popüler olan bütünleşik kanallı pazarlama anlayışı ile beraber, entegre kanal anlayışı benimsenmiş ve her kanalda mükemmel deneyimin yaşatılması hedeflenmiştir. Tüketiciler kendilerine mükemmel deneyimi yaşatacağını düşündükleri kanalları tercih etmektedirler. Bu araştırmada, müşterinin tercih ettiği kanalların, ürün kategorisi ve kanal tercihini belirleyen diğer faktörler ile beraber incelenerek hangi faktörün daha etkili olduğu araştırılacaktır. Yarı yapılandırılmış soru formu üzerinden üç katılımcı ile derinlemesine mülakatlar yapılmış ve nitel bir araştırma ortaya konmuştur. Çalışmada, amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bütünleşik kanallı pazarlamadan en çok faydalanan kişileri tespit etmek üzerine kurgulanmış olan bir ön test uygulanmış ve en yüksek puanı alan ilk üç katılımcı seçilmiştir. Mülakat kayıtları ses dosyaları halinde kayıt altına alınmıştır. Bulgularda, kanal tercihini şekillendiren faktörlerin ürün kategorisine göre değişen ağırlıklarda tercih kanaatine etkide bulunduğu ve ürün kategorisiyle tercih edilen kanalın özdeşleştirildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of current technological advancements, the expansion of shopping channels, and the diversification of demands, the way that marketing is understood needs to be changed. The emergence of new channels increased competition, making it more difficult to achieve customer satisfaction. Due to the adoption of the integrated channel concept and the focus on providing the best experience possible across all channels, the idea of omnichannel marketing has lately grown in popularity. Customers favor the channel where they anticipate having the best possible experience. In this study, the most effective factor is going be identified by examining customerpreferred channels and other channel-choice-influencing elements. In-depth interviews are conducted using a semi-structured question form with three participants, and a qualitative study is the outcome. The purposive sampling method is used in this study. To identify individuals who utilize omnichannel marketing the most often, a pre test is carried out and the top three candidates are chosen. The transcripts of the interviews are kept as audio files. Findings reveal that preferences for a certain channel are influenced by preferences for a particular product category and the preferred channel is determined by the product category.