Edirne kentinin tarihsel gelişimi ve Karanfiloğlu Bölgesi'nin kalkındırılması amaçlı irdelenmesi
Historical development of Edirne and review of rehabilitation of the Karanfiloğlu Region
  1. Tez No: 79229
  2. Yazar: H.İLKER KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
ÖZET Bu araştırmaya konu olan 'Tarihi Edirne Kenti“ günümüzden 5-6 bin yıl öncesine dayanan geçmişi, halen korunabilmiş tarihi kimliği ile varlığını sürdürmektedir. Araştırmanın Birinci Bölümü'nde, çalışmanın amacı ve kapsamına değinilmiş, yapılacak araştırma için kullanılacak yöntemler belirlenmiştir. İkinci Bölüm' de, Edirne'nin fiziksel özellikleri irdelenmiş, kentin Trakya ve ülke genelindeki konumu, ulaşım ağı, topografik-jeolojik ve iklimsel özellikleri belirtilmiştir. Üçüncü Bölümde, M.Ö. 3000-4000'li yıllara dayanan geçmişi ile kentin (günümüze kadar) ”Tarihsel Gelişimi“ harita, resim, şekil ve tablolarla desteklenerek kronolojik sıralama ile irdelenmiş, kentin bugün içinde bulunduğu durum ve gelişme eğilimleri belirtilmiştir. Dördüncü Bölüm'de Edirne kent merkezi içinde, günümüze kadar dokusal ve yapısal özellikleri ile korunarak gelebilmiş ”Karanfiloğlı Bölgesi“ kalkındırılma amacı doğrultusunda ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu bölümde alanın özellikleri, bölge içinde görülen sorunlar, koruma amacına yönelik alınabilecek kararlar ve koruma-yeniden yapılanmada uygulanacak model-finansman kaynaklan araştırılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise, ”Edirne Karanfiloğlu Bölgesi'nin Kalkındırılması Amaçlı Çalışma" nın genel değerlendirilmesi yapılmış ve sonuçlar ortaya konmuştur. XIX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Edirne, has always been an important city with its historical background uptill 5-6 thousand years. Today, the city still keeps its identity with its historical characteristics. The objective and contents of this study will be summarised in the first chapter and the research methodology will be examined as well. The Second Chapter focuses on the strategic position of the city in Traqia region as well as in Turkey. Moreover physical characteristics, transportation network, geological structure and climate of the city will be analysed. In the Third Chapter, the“Historical Developmet”of the city, beginning from B.C. 3000-4000 will be studied using maps, photographs, figures and tables. Additionally, the current situation and the potential structural changes will be analysed as well. Chapter Four particularly aims to analyse the“Karanfiloğlu Region”which hardly kept its structural and historical character as well as its location in the old city center. In this chapter, the characteristics and the current problems of this area, decisions about the protection of the historical structure of the region, the process that will be followed in the revaluation stage will be analysed along with the financial resources required. Finally in the fifth chapter, a general evaluation of this dissertation namely“A study on the revaluation of the Karanfiloğlu Region in Edirne”has been carried out. In addition the results and the findings of the study will be examined as well.