Vorteks yöntemiyle üretilen partikül takviyeli alüminyum matriksli kompozit malzemenin mikroyapısal karakterizasyonu ve ısıl işlemleri
- Tez No: 79228
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN MARŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
m ÖZET Bu çalışmada üstün özellikleri ile konvansiyonel malzemelerin kullanım alanlarında giderek kullanım payını arttıran kompozit malzemeler genel olarak tanıtılmış; metalsel malzemelerin yüksek tokluk özellikleri ile takviye malzeme katkısıyla yüksek dayanım, mukavemet ve aşınma özellikleriyle donanan metal matriksli kompozit malzemelerin: üretim yöntemleri, kullanılan matriks ve takviye elemanlarına genel bir bakış yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada özellikle otomotiv sektöründe yoğun olarak kullanılan alüminyum matriksli parçacık takviyeli kompozitlerin üretim yöntemleri ve ısıl işlemleri genel olarak değerlendirilmiş ve mekanik özelliklere etkisi araştırılmaya çalışılarak ileriye bir bakış yapılmıştır. Deneysel olarak seçilen Etial 145 tipi alaşım Vorteks ve Basınçsız infiltrasyon yöntemi kullanılarak % 5 ve %15 SiCp takviyeli kompozit malzeme olarak üretilmiş ve T6 ısıl işlemi uygulanmıştır. Isıl işlemin mekanik özellikler üzerine etkisi metallografik, fraktografik yöntemler ve görüntü analizi teknikleri yardımıyla karakterize edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the composite materials having superiour properties to conventionel materials and therefore finding ever increasing applications are introduced in a general manner. The mechanical properties, in particular, the toughness of metallic materials, and the metal matrix composites with their enhanced strength and wear resistance have been summarized. In addition, the production methods, and the general types of matrix andfiller materials are examined. Furthermore, the production and heat-treatment methods for aluminium matrix particulate reinforced composites which have a wide-spread application in automotive sector, and the influence of these methods on the mechanical properties are investigated.