Enerji tasarrufuna yönelik otomatik kontrol sistemleri ve uygulaması
Automatic control systems and application towards energy saving
  1. Tez No: 79230
  2. Yazar: YUSUF İLKENTAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, otomatik kontrol sistemleri hakkında temel bilgileri vermek ve konvansiyonel sistemlerde sağlanan enerji tasarrufunun hesaplanmasıdır. Otomatik kontrol sistemleri, sağladıkları enerji tasarrufu yanında, konfor şartlarının istenen optimum olarak tutulmasını temin ederler. Günümüzde ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin kontrolü elektronik beyinler tarafından yapılmaktadır. Bilindiği gibi, binaların ısıtma, soğutma ve havalandırma hesapları en ekstrem şartlar için yapılmaktadır. Fakat projede öngörülen şartların mevcut olmadığı durumlarda, şartlarda rahatsızlık verici boyutlara ulaşılabilmekte ve konfor için uygulanan çözümler enerjiyi israf etmekle sonuçlanmaktadır. Bu yüzden otomatik kontrol uygulaması gelişen dünyamızda verimli, kararlı ve hassas bir çalışma sağlamak için zaruri duruma gelmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, otomatik kontrol sistemlerinin genel prensipleri, ikinci bölümde, otomatik kontrol sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerde sırasıyla, otomatik kontrol sistemlerinde kullanılan ölçüm elemanları, kontrol cihazları ve nihai kontrol elemanları tanıtımı gerçekleştirilmiştir. Altıncı bölümde, kontrol vanaları hakkında geniş açıklama yaptıktan sonra seçimi hakkında bilgi verilmiştir. Yedinci bölümde, damper tipleri ve tahrik üniteleri incelenmiş, sekizinci bölümde, bina ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde otomasyon ve İstanbul iklim şartları için enerji tasarruf miktarlarını göstermek amacıyla hesaplamalar yapılmıştır. Son bölümde Eyüp Kültür Merkezi otomatik kontrol uygulama şeması ile birlikte, otomasyonlu ve otomasyonsuz çalışma durumlarında enerji tasarruf oranı hesabı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to give basic information about automatic control systems and to calculate the energy savings in conventional systems. Automatic control systems supply energy savings and keep optimum of the comfort conditions. Nowadays, heating, cooling and ventilating systems' control is being done by electronic memory processors. As known, heating, cooling and ventilating calculations of buildings are made for the extreme conditions. But if the suitable conditions are not existing, in the conditions, be able to reach the discomfort cases and applied solutions for the comfort is consequently dissipating the energy. So in our developing world, automatic control applications are obliged to get a productive, stable and sensitive study. In the first section of the study, general principal of the automatic control systems, in the second section, information about automatic control systems are given. In the third, forth and fifth sections, measuring elements, control equipment and final control equipment are explained that are used in the automatic control systems. In the sixth section, after giving detailed information about control valves, its selection is explained. In the seventh section, detailed information about damper types are given. In the last section, automation of heating, cooling and ventilating systems in buildings and calculations to show energy savings for the Istanbul climate conditions are done. In the last section, Eyüp Culture Centre's automatic control application scheme is drawn. Energy savings are calculated by applying automation.