The effect of music on autobiographical memory: An investigation on the role of depression and emotional schemas
Müziğin otobiyografik bellek üzerine etkisi: Depresyon ve duygusal şemaların rolü üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 792318
  2. Yazar: CEREN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Psikoloji, Music, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, müziğin duygudurum ve otobiyografik bellek üzerindeki etkisini ve hem depresyon hem de duygusal şemaların, müzikle sevk edilen duygudurum ve otobiyografik bellek arasındaki ilişki üzerindeki etkisini araştırmıştır. Esas çalışmaya başlamadan önce 16 kişinin dahil edildiği bir pilot çalışma yürütülmüş ve duygu sevki için kullanılacak pozitif ve negatif müzik parçaları belirlenmiştir. Çalışmada pozitif müzik ve negatif müzik verilen iki deney grubu ve hiç müzik verilmeyen bir kontrol grubu bulunmaktadır. Çalışmaya katılan 18-35 yaş aralığında 150 kişi seçkisiz olarak üç ayrı koşuldan birine atanmışlardır. Deney gruplarına Leahy Duygusal Şema Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PNDÖ) ölçekleri verilmiş ve ardından pozitif ya da negatif müzikler sunularak Müzikle Duygu Sevki Yöntemi uygulanmıştır. Bunu takiben, katılımcılardan bir anılarını hatırlamaları istenmiş ve ardından PNDÖ'yü ve Otobiyografik Bellek Özellikleri Ölçeği tamamlamışlardır. Kontrol grubuna da aynı ölçekler hiçbir müzik sunulmadan verilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, müziğin türü ile duygudurum arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir; pozitif müzik negatif duygu durumunu düşürürken, negatif müzik pozitif duygu durumunu azaltmaktadır. Verilen müzik türü ve hatırlanan anı türü arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak, otobiyografik belleğin daha iyi hatırlanması üzerinde müziğin bir etkisi bulunamamıştır. Yapılan düzenleyici analizi, duygusal şemalar ile depresyonun müzik ve otobiyografik bellek arasındaki ilişkide düzenleyici bir rolü olmadığını göstermiştir. Bu çalışmanın bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. Mevcut çalışmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of music on mood and autobiographical memory, and the effect of both depression and emotional schemas on the relationship between musical-induced mood and autobiographical memory. Before starting the main study, a pilot study was conducted involving 16 participants; positive and negative musical pieces to be used for mood induction were determined. In the study, there were two experimental groups given positive music and negative music, and a control group that is not given any music. 150 participants aged between 18 and 35 (M = 25.35, SD = 4.5, 57.30% females) were randomly assigned to one of three conditions. Experimental groups were given Leahy Emotional Schema Scale, Beck's Depression Inventory, and Positive and Negative Affect Scale (PANAS) scales, and then the Musical Mood-Induction Procedure was applied by presenting positive or negative music. Following that, participants were asked to recall a memory and then completed the PANAS and Autobiographical Memory Characteristics Scale. The same scales were applied to the control group without any music being presented. Results indicated that a significant relationship was found between the type of music and mood; while positive music reduced negative mood, negative music decreased positive mood. A significant relationship was also found between the type of music given and the type of autobiographical memory remembered. Music, however, had no impact on better autobiographical memory recall. A moderation analysis was revealed that the relationship between music type and autobiographical memory was not moderated by either emotional schemas or depression. The findings of the present study were discussed in the light of the relevant literature. Limitations of the study and suggestions for future research were provided.