The invention of heritage: Turkish cooking show, Sarayın Lezzetleri (Flavors of the Palace) as a case of gastrodiplomacy
Mirasın icadı: Bir gastrodiplomasi vakası olarak Türk yemek programı Sarayın Lezzetleri
- Tez No: 792319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAKET DEFNE KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yıllarda, eğitimli ve yaratıcı şefler, Osmanlı mutfağını yeniden icat etmek için arşiv araştırması da dahil olmak üzere kapsamlı araştırmalar yapmaya başladılar. Özellikle, geç dönem Osmanlı tarifleri, mutfak araştırmacıları ve profesyonelleri tarafından günümüzün damak tadına uygun olarak modernize edilmiş ve güncellenmiştir. Böylelikle, Osmanlı saray mutfağından yemekler, Osmanlı geçmişine saygı göstermek için tarihi yeniden yazmanın yeni bir yoluna dönüştü. Mutfak pratikleriyle canlandırılan geçmiş, politik yorumları yeniden üreterek ve şekillendirerek Osmanlı İmparatorluğu'nu erdemli ve muzaffer Türk milleti tarafından yönetilen çok uluslu bir medeniyet olarak tanıtmaktadır. Böylece Osmanlı mutfağı, Türk mutfağından tamamen farklı olmaktan ziyade, bir zamanlar günümüz Türk mutfağının temelini oluşturan çağdaş bir geleneksel mutfak olarak tanımlanmaktadır. Yemek seyahati programı Sarayın Lezzetleri, Türk izleyicisini Osmanlı İmparatorluğu'nun mutfak mirası sayesinde Türk mutfağının dünyadaki en popüler mutfaklarından biri haline geldiğine ikna etmeye çalışıyor. Bu nedenle, gastrodiplomasi kavramını mutfak mirasının icadı ile Osmanlı tariflerinin dönüşümünü keşfetmek için yeniden ele almayı hedefliyorum. Gastrodiplomasinin harici bir teşebbüs olarak yaygın kullanımından ziyade bu tez, gastrodiplomasinin dahili bir izleyici kitlesini ikna etmek için nasıl bir dahili teşebbüse dönüştüğünü sorgulamaktadır. Böylelikle bu tezde Sarayın Lezzetleri'nin Osmanlı tariflerini pişirerek, Türk mutfağını ve tarihini tanıtarak, ve Türkiye'nin bölgelerini ekranda göstererek nasıl bir Türk gastrodiplomatik vakası haline geldiğini göstermeyi amaçlıyorum.
Özet (Çeviri)
In recent years, educated and inventive chefs started to do extensive research, including archival research, to reinvent Ottoman cuisine. In particular, late-Ottoman recipes have been modernized and updated for today's taste by culinary researchers and professionals. Therefore, the dishes from Ottoman palace cuisine have developed into a new way of rewriting history to respect the Ottoman past. The past revived through culinary practices reproduced and shaped political interpretations that Ottoman Empire refers to a multi-ethnic civilization governed by a righteous and victorious Turkish nation. Thus, it is emphasized that Ottoman cuisine is described as a new traditional cuisine that once constituted the basis of today's Turkish cuisine rather than being completely distinct from Turkish cuisine. The food travelogue Sarayın Lezzetleri intends to convince the Turkish audience that Turkish cuisine has become one of the world's most popular cuisines due to the Ottoman Empire's culinary heritage. Thus, I aim to revisit the concept of gastrodiplomacy to explore the invention of culinary heritage with the transformation of Ottoman recipes. Rather than the common use of gastrodiplomacy as an external project, this thesis questions how gastrodiplomacy becomes an internal project to convince an internal audience. In this thesis, therefore, I aim to show how Sarayın Lezzetleri constitutes a Turkish gastrodiplomatic case by cooking Ottoman recipes, introducing Turkish cuisine and history, and displaying Turkey's regions on the screen.