Contagion impact and comparative time-frequency cointegration analysis between exchange rate and sector portfolios
Döviz kuru ile sektör portföyleri arasında bulaşma etkisi ve karşılaştırmalı zaman-sıklık koentegrasyon analizi
  1. Tez No: 792328
  2. Yazar: ABDULLAH OJEIL
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. YAMAN ÖMER ERZURUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma makalesinin amacı, yerel para biriminin ABD doları döviz kuru ve ekonominin sektörleri ile bulaşmasını ve eşbütünleşmesini incelemek ve analiz etmektir. Çalışma, gelişmiş ve gelişmekte olan bir grup ülkeyi 07/2012-07/2020 dönemi için DCC-GARCH ve Wavelet tutarlılık yöntemlerini kullanarak analiz etmektedir. Sonuçlar, ekonomilerinin karmaşıklığına bakılmaksızın piyasalardaki döviz kuru getirileri ile sektör endeksleri arasında net bir ilişki olduğunu ve erken COVID-19 salgını sırasında güçlendiğini gösteriyor. Ancak bu ilişki gelişmiş piyasalarda gelişmekte olan emsallerine göre daha zayıf olup, çoğunlukla döviz kuru ile finansal sektör endeksi arasında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research paper is to examine and analyze the contagion and cointegration of local currency with USD exchange rate and sectors of the economy. The study analyzes a group of developed and developing countries for the period between 07/2012-07/2020, employing the DCC-GARCH and Wavelet coherence methods. The results show that there is a clear relationship between returns of exchange rate and sector indices in markets regardless of the sophistication of their economies, strengthening during early COVID-19 pandemic. Yet this relationship is weaker in developed markets than its developing peers, and it mostly exists between exchange rate and financials sector index