Challenges experienced by English teachers in rural state schools of Türkiye on the way of becoming professionals
Türkiye'deki kırsal devlet okullarında İngilizce öğretmenlerinin profesyonel olma yolunda yaşadıkları zorluklar
  1. Tez No: 792327
  2. Yazar: GÖKHAN YİGİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Öğretmen eğitimi alanında birçok araştırmacı öğretmenlik mesleğinin en zor mesleklerden biri olduğunu belirtmiştir. Bunun temel sebeplerinden biri ise öğretmenlik deneyimi sırasında ortaya çıkan zorluklardır. Bu nedenle araştırmacılar donanımlı öğretmen eksikliğinden ve öğretmenleri meslekte tutmanın oldukça güç olduğunu ifade etmiştir. Globalleşmenin ve toplumsal değişimlerin etkisiyle öğretmenin eğitimdeki rolü de önemli ölçüde değişime uğramıştır. Günümüzde İngilizce öğrenimine duyulan ihtiyacın artması dolayısıyla, donanımlı İngilizce öğretmenlerinin toplumun her kademesinde istihdam edilip edilmediği sorusu akıllara gelmektedir. Bu nedenle bu araştırma Türkiye'nin taşra okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin durumunu incelemeği amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Kars iline bağlı taşrada yer alan okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin karşılaştıkları zorluklar ele alınmıştır. Araştırma durum çalışması deseniyle tasarlanmış ve nitel veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Araştırmaya Kars iline bağlı taşradaki MEB'e bağlı ortaokullarda tam zamanlı çalışan 11 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın bulguları taşrada çalışan İngilizce öğretmenlerinin birçok zorlukla karşılaştığını ortaya çıkarmıştır. Öğretmenlerin yaşadığı temel zorluklar şunlardır: Öğretimle ilişkili, eğitim sistemiyle ilişkili, öğrenciyle ilişkili, öğretmenle ilişkili, okulla ilişkili, aileyle ilişkili, teknolojiyle ilişkili, kırsallıkla ilişkili ve pandemi süreciyle ilişkili zorluklar. Araştırma bulguları ayrıca taşradaki öğretmenlerin yaşadığı zorlukların öğretmen profesyonel gelişim süreçlerini olumsuz etkilediğini ve bu yüzden çoğunlukla taşrada gelişim süreçleri için herhangi bir çaba içerisinde olmadıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Many researchers in the field of teacher education state that the teaching profession is one of the most difficult professions. One of the main reasons for this is the difficulties that arise during the teaching experience. For this reason, the researchers state that there is a lack of qualified teachers and that it is very difficult to keep teachers in the profession. With the effect of globalization and social changes, the roles of teachers in education have changed significantly. Today, the need for English learning has increased, the question of whether well-qualified English teachers are employed at all levels of society should be considered. Therefore, this research aims to examine the situation of English teachers working in rural schools in Türkiye. The research investigated the difficulties faced by English teachers working in state schools located in rural districts of the Kars province. The research was designed with a case study design and qualitative data collection tools were used. 11 English teachers working full-time and appointed to MEB in rural secondary state schools in the Kars province participated in the study. The findings of the study revealed that rural English teachers experience many challenges. The main challenges faced by teachers are teaching-related, education system-related, student- related, teacher-related, school-related, parent-related, technology-related challenges, rurality challenges, and pandemic effects. The research findings also revealed that the difficulties experienced by the teachers in rural schools negatively affect the teacher professional development processes, and therefore they do not make any effort for their teacher professional development in rural schools.