Smooth structural changes and cointegration analysis in panel data
Yumuşak yapısal kırılmalar ve panel veri'de eşbütünleşme analizi
  1. Tez No: 792329
  2. Yazar: ÇAĞIN KARUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH CEMİL ÖZBUĞDAY, PROF. DR. ŞABAN NAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, zaman serileri ve panel veri alanında eşbütünleşmenin yapısal kırılmalar altında test edilmesine dayanan üç makaleden oluşmaktadır. İlk çalışma, eşbütünleşme yoktur boş hipotezi için yumuşak kırılmaları dikkate alan basit bir eşbütünleşme testi önermektedir. Bu test, Lagrange Çarpanı yöntemine dayanmaktadır ve otokorelasyona ve değişen varyansa sahip hatalara, deterministik trende ve yumuşak yapısal kırılmalara izin vermektedir. Önerilen testin asimptotik dağılımı türetilmiş ve sonuçlar dağılımın sadece Fourier frekansından etkilendiğini göstermiştir. Ayrıca asimptotik analiz, testin açıklayıcı değişken sayından da etkilenmediğini göstermiştir. Test sürecini ve uygulamasını kolaylaştırmak amacıyla küçük örneklem kritik değerlerini ve ilgili olasılık değerlerini elde etmek için tepki yüzey fonksiyonları kullanılmıştır. Önerilen testin küçük örneklem özellikleri, Monte Carlo simülasyonlarıyla elde edilmiştir. Simülasyonlar, testin farklı yapısal kırılma tipleri altında iyi boyut ve güç özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. İkinci çalışmada yatay kesit bağımlılığına sahip paneller için yapısal kırılmalar altında Lagrange Çarpanına dayalı yeni eşbütünleşme testleri geliştirilmektedir. Bilinmeyen çok sayıda yapısal kırılmayı dikkate almak için az sayıda frekans kullanarak bilinmeyen çoklu yapısal değişiklikleri yakalayabilen Fourier yaklaşımından yararlanılmıştır. Diğer yandan, yatay kesit bağımlılığını hesaba katmak için PANIC yaklaşımı kullanılmıştır. Geliştirilen testin asimptotik dağılımı türetilmiş ve asimptotik dağılımın sadece Fourier frekansına bağımlı ve açıklayıcı değişken sayından bağımsız olduğu bulunmuştur. Monte Carlo simülasyon sonuçları durağan veya durağan olmayan ortak faktörler için farklı yapısal kırılma tipleri altında iyi boyut ve güç özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Son çalışmada, 17 OECD ülkesi için PPP hipotezinin geçerliliği yeni geliştirilen yumuşak yapısal kırılmalı panel eşbütünleşme testleri kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı yeni geliştirilen testleri pratikte kullanımını göstermek ve elde edilen sonuçları ani kırılmaları dikkate alan panel eşbütünleşme testi ile karşılaştırmaktır. Yeni önerilen testlerden elde edilen sonuçlar, teorik beklenti ile uyumlu olarak PPP hipotezinin geçerli olduğu yönünde kanıtlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three essays on testing cointegration with structural breaks in time series and panel data. The first study suggests a simple cointegration test with smooth structural changes for the null of no cointegration. The test is based on the Lagrange Multiplier approach, and it can admit serially correlated and heteroskedastic errors, deterministic trends, and smooth structural breaks. The asymptotic distribution of proposed test statistic is derived, and the asymptotic results show that the distribution is free of nuisance parameter dependencies, other than the Fourier frequency. Moreover, the asymptotic analysis reveals that the new test is independent of the number of regressors. To make the testing procedure relatively simple and easy to implement, we use the response surface functions to obtain finite-sample critical values and corresponding p-values. We perform Monte Carlo simulations to evaluate the finite-sample size and power of the suggested test. The simulation results reveal that the proposed test is good size and power properties under different types of structural breaks. The second study proposes new Lagrange Multiplier-based cointegration tests with structural breaks for dependent panels. To take into account unknown multiple structural breaks, we utilize the Fourier approach that can capture unknown multiple structural changes by using small number of frequencies. On the other hand, we use the PANIC approach to consider cross-section dependency. We derive the asymptotic distribution of suggested test statistic and find that the distribution of test statistics only depends on the Fourier frequency and independent of the number of regressors and common factors. The Monte Carlo simulations results reveal that proposed tests are good size and power properties for stationary or non-stationary common factors under the different types of structural breaks. The third study examines the validity of PPP hypothesis for 17 OECD countries by employing our new panel cointegration tests with smooth breaks. The purpose of this study is to show the practical application of the new tests and to compare the results with the panel cointegration test with sharp breaks. The results from our suggested cointegration tests provide evidence in favor of PPP validity which is consistent with theoretical expectations.