Sirotik hastalarda hepatoselüler karsinom taramasına uyum ve tanı yöntemlerinin etkinliği
Adherence to hepatocellular carcinoma screening in cirrhotic patients and efficiency of diagnostic methods
  1. Tez No: 792366
  2. Yazar: ÜMİT YAVUZ KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ FİDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Güncel kılavuzlarda siroz hastalarının 6 ayda bir görüntüleme yöntemleri ve/ veya biyomarkerler ile HCC gelişimi açısından taranması önerilmektedir. Çalışmamızda sirotik hastalarda HCC taramasının uygun yöntemlerle ve uygun zaman aralıklarında yapılıp yapılmadığını saptamak ve taramanın sonuçlarını değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma retrospektif bir kohort çalışmasıdır. Çalışmamıza 2010 ile 2020 tarihleri arasında Karadeniz Teknik üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Polikliniğine başvuran ve/veya gastroenteroloji servisinde yatırılarak tedavi edilen 18 yaş üstü, Child-Pugh sınıf A veya B siroz tanılı hastalar alındı. HCC dışı başka bir malignitesi olanlar ve Child-Pugh sınıf C sirotik hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastane kayıtları ve hasta dosyalarından hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Bu hastaların HCC için uygun aralıklarla takip edilip edilmediği hastane kayıtlarından belirlenmiştir. Bu amaçla hastalar, takipli (4-8 aylık aralarla USG, BT veya MR ile görüntüleme ve/veya AFP bakılanlar) ve takipsiz (yetersiz tarama yapılanlar ve tarama yapılmayanlar) olarak 2 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar HCC gelişimi, küratif tedavi ve sağkalım açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınma kriterlerine uyan toplam 641 siroz hastası alındı. Hastaların 363'ü (%56,6) erkek, 278'i kadın (%43,4) olup hastaların tanı konulduğundaki yaş ortalaması 61,12±13,3 idi. Sadece 146 (%22,7) hastada kılavuzlara uygun HCC taranması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Adherence to Hepatocellular Carcinoma Screening in Cirrhotic Patients and Efficiency of Diagnostic Methods Background and Aim: Current guidelines recommend screening cirrhosis patients every 6 months for the development of HCC with imaging methods and/or biomarkers. In our study, it was aimed to determine whether HCC screening in cirrhotic patients is performed with appropriate methods and at appropriate time intervals and to evaluate the results of the screening. Materials and Methods: The research is a retrospective cohort study. Patients over the age of 18, diagnosed with Child-Pugh class A or B cirrhosis, who were admitted to the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Gastroenterology Polyclinic between 2010 and 2020 and/or were hospitalized in the gastroenterology service were included in our study. Patients with another non-HCC malignancy and Child-Pugh class C cirrhotic patients were excluded from the study. Demographic and clinical characteristics of patients were recorded from hospital records and patient files. It was determined from hospital records whether these patients were followed up at appropriate intervals for HCC. For this purpose, the patients were divided into 2 groups as followed up (those who underwent imaging and/or AFP with USG, CT or MR at 4-8-month intervals) and those who were not followed up (those who underwent insufficient screening and those who were not scanned). These groups were compared in terms of HCC development, curative treatment and survival. Results: A total of 641 cirrhosis patients who met the inclusion criteria were included in the study. Of the patients, 363 (56.6%) were male and 278 (43.4%) were female with a mean age at diagnosis of 61.12±13.3 years. Only 146 (22.7%) patients were screened for HCC according to guidelines.