SSCB sonrası Gürcistan siyasal yapısı
Republic of Georgia political structure after the USSR
- Tez No: 792371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABBAS KARAAĞAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Soğuk Savaş döneminde iki süper gücün arasında gerçekleşen ve 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği'nin (SSCB) dağılmasıyla son bulduğu öne sürülen rekabet, 2000'li yıllar ile beraber eski Sovyet coğrafyasında değişik bir biçimde kendisini göstermiştir. Rusya Federasyonu ve ABD arasında yenilenen bir“Büyük Oyun”olarak gerçekleştiği algılanan bu rekabetin açık olarak görüldüğü devletlerin başındaysa Gürcistan gelmektedir. Gürcistan için 1990'lı yıllar, politik, ekonomik istikrarsızlıklar ve iç savaşların yaşandığı bir dönem olmuştur. 2003 yılında Gül devrimiyle yepyeni bir döneme kapısını açan Gürcistan üzerinde Rusya Federasyonu ve ABD rekabetinin değişik sebeplerle dönemin değiştiği görülmüştür. Bununla birlikte bağımsızlık ile beraber Gürcistan'da sözde bağımsızlıklarını ilan eden Güney Osetya, Abhazya ve Acara bölgeleri çok önemli problem haline gelmiş, 2008'de Rusya ile savaş nedenini tetiklemiştir. Rusya ile gerçekleşen savaşta beklediği desteği Batı'dan göremeyen Gürcistan, gerçekleştirmiş olduğu yanlış hamleler ile ülkedeki siyasetin istikrarsızlaşmasına, hükümetlerin devrilmesi, devrimlerin yapılmasına kadar pek çok karışıklık ortaya çıkmıştır. Bu tezde, Sovyet sonrası dönemde Gürcistan'ın siyasi yapısı ele alınacak, ilk yılları çalkantılı geçen Gürcistan'ın bağımsızlığından, coğrafyasından, kurulan hükümetlerden ve bu hükümetlerin sergilediği politikalardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rivalry between the two superpowers during the Cold War, which is claimed to have ended with the dissolution of the Soviet Socialist Republic Union (USSR) in 1991, showed itself in a different way in the former Soviet geography with the 2000s. Georgia is one of the states where this rivalry, which is perceived as a renewed“Great Game”between the Russian Federation and the USA, is clearly seen. For Georgia, the 1990s was a period of political and economic instability and civil wars. The rivalry between the Russian Federation and the USA over Georgia, which opened its doors to a brand new era with the Rose Revolution in 2003, has changed the period for various reasons. However, South Ossetia, Abkhazia and Adjara regions, which declared their so-called independence in Georgia with independence, became a very important problem, triggering the cause of war with Russia in 2008. Georgia, which could not see the support it expected from the West in the war with Russia, caused many confusions such as the destabilization of politics in the country, the overthrow of governments and the making of revolutions with the wrong moves it had made. In this thesis, the political structure of Georgia in the post-Soviet period will be discussed, the independence of Georgia, whose first years were turbulent, its geography, the governments that were established and the policies of these governments.