Teritoryal çatışma ve çözüm dinamikleri: Gürcistan örneği
Territorial conflict and resolution dynamics: The case of Georgia
  1. Tez No: 476871
  2. Yazar: INDIRA PHUTKARADZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
1991 yılında SSCB'nin dağılması hem dünya siyasi tarihi hem de Avrasya siyasi coğrafyası bakımından yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. SSCB'nin dağılması sonucunda önceden uluslararası politikanın bağımsız aktörü olmayan on beş yeni devlet ortaya çıkmıştır. Bağımsızlığını kazanan ülkelerden biri olan Gürcistan yeni bir döneme girmiştir. Bağımsızlığı takiben Gürcü hükümetler ülkede mevcut etnik çatışmaları çözme çabasına girmiş ve Rusya karşıtı, Batı yanlısı bir politika izlemeye çalışmıştır. Bu çalışma Gürcistan'ın bağımsızlık sonrası dönemden Ağustos 2008 Rusya-Gürcistan savaşı dahil olmak üzere bir süreci kapsamaktadır. Bu süre kapsamında Gürcistan'ın etnik yapısı, ülkede mevcut olan etnik çatışmalar, iktidarda olmuş yönetimlerin bu sorunlara bakış açıları, çatışma çözme yöntemleri ve yaptıkları yanlışlar, izledikleri iç ve dış politika incelenmiştir. Çatışmanın uluslararası boyutları ve küresel güçlerin (RF, ABD, NATO ve AB ) yansımaları analiz edilerek, çatışma çözümünde iç faktörlerin yanı sıra dış faktörlerin etkisinin altı çizilmiş, iç çabalarla teritoryal çatışmaya çözüm bulunmasının zor olduğu ve bölgede Rusya gibi büyük bir gücün varlığının çatışmanın çözüme kavuşmasına engel oluşturduğuna vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fall of the USSR in 1991 was the beginning of a new era in terms of world political history and Eurasian political geography. As a result of the disintegration of the USSR, fifteen new states have emerged as actors of international politics. Georgia, one of the countries that have gained independence, has entered a new period. Following independence, Georgian governments tried to resolve ethnic conflicts existing in the country and tried to follow a pro-Western policy against Russia. This study covers a post-independence period of Georgia including 2008 Russia-Georgia war. This thesis examines the ethnic structure of Georgia, the ethnic conflicts that exist in the country, the perspectives of the ruling administrations on these issues, the methods of conflict resolution and the mistakes of government and the internal and external policies they have pursued. The effects of external factors as well as internal factors in conflict resolution are underlined by analyzing the international dimensions of the conflict and the role of global powers (RF, US, NATO and EU). In this study, it was emphasized that the existence of a great power like Russia in the region constitutes an obstacle to conflict resolution and it is difficult to find a solution to the territorial conflict only with inner efforts.