Women laboring in home-based and cooperative work in Nurtepe/Kagithane: A diverse social economies approach
Nurtepe/Kağıthane'de ev-eksenli ve kooperatif çalışmada emek harcayan kadınlar: Çeşitli toplumsal ekonomiler yaklaşımı
  1. Tez No: 792380
  2. Yazar: ZEYNEP SILA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ÖZSELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez araştırması, ev-eksenli çalışma ile kadınların ücretsiz ev içi emeğinin eklemlendiği hanenin özcü ve indirgemeci olmayan bir temsilini sunmayı amaçlıyor. Bu çalışma, bir kadın kooperatifi üyesi olan kadınlar ile yapılan derinlemesine görüşmelere dayanan bir vaka çalışmasıdır. Bu kadınlar, hem hane hem de kooperatif içinde çeşitli biçimlerde emek harcamakta ve çoklu sınıf ve sınıf olmayan konumlar işgal etmektedir. Tez, hane ve kooperatifi çoklu belirleyen sınıf ve sınıf olmayan süreçleri inceleyerek bu alanların çeşitli ekonomiler çerçevesinden toplumsal analizini yapıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis research aims to depict a non-essentialist and non-reductionist representation of the articulation of home-based work with women's unpaid domestic labor within the household. It is a case study based on the in-depth interviews conducted with the members of a women's cooperative, who perform various kinds of labor and occupy multiple class and non-class positions both within and outside their households. The thesis provides a diverse economies framework for social analysis of the interviewees' households and the cooperative, by exploring the multiple class and non-class processes overdetermining these social sites.