Uluslararası pazarlamada markalaşma: Mac ve Pastel kozmetik firmaları üzerine bir uygulama
Branding in international marketing: An application on Mac and Pastel cosmetics companies
  1. Tez No: 792381
  2. Yazar: GAMZE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışması, marka faydasının kozmetik ürün satın alma boyutlarına ve sosyal medya pazarlama aktivitelerine olan etkisini inceleyen, nicel verilere dayalı bir araştırmayı kapsamaktadır. Uluslararası pazarda iyi bir konumda, fiyat düzeyi yüksek bir marka olan Mac kozmetik markası ile Türkiye'de yerel pazarda üretilen, ancak uluslararası pazarda da iyi bir konuma gelmiş olan Pastel markası üzerinden 401 adet anket verisi ile analiz edilerek incelenmiştir.Anket üzerinde uygulanan regresyon analizleri neticesinde marka faydası ve kozmetik ürün satın alma boyutları ile, marka faydası sosyal medya pazarlama aktiviteleri arasında ve kozmetik ürün satın alma boyutları ile sosyal medya pazarlama aktiviteleri üzerinde de istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes a quantitative data-based research that examines the effect of brand utility on cosmetic product purchasing dimensions and social media marketing activities. It has been analyzed and analyzed with 401 survey data on the Mac cosmetics brand, which is in a good position in the international market, with a high price level, and the Pastel brand, which is produced in the local market in Turkey but has a good position in the international market.As a result of the regression analyzes applied on the questionnaire, it was concluded that there is a statistically significant relationship between the dimensions of brand utility and cosmetic product purchase, and between the dimensions of brand utility social media marketing activities, and the dimensions of cosmetic product purchase and social media marketing activities.