Ortak ebeveynlik ve ebeveynlerde güç paylaşımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between coparenting and power sharing among parents
- Tez No: 792398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada aile sistemlerinin yürütücü alt sistemi olarak görülen ve ebeveynlerin çocuk bakım sürecinde kurdukları ittifak olarak tanımlanan ortak ebeveynlik ve boyutlarının ebeveynlerde güç paylaşımıyla aralarındaki ilişkiler incelenmiş; ortak ebeveynlik ve ebeveynlerde güç paylaşımının çeşitli demografik değişkenlere bağlı farklılaşma düzeyleri ve ortak ebeveynlik ile ebeveynlerde güç paylaşımının ebeveynlerin yaşlarıyla aralarındaki ilişkiye bakılmış; ayrıca ebeveynlerde güç paylaşımının ortak ebeveynlik düzeylerini yordama durumu incelenmiştir. Bu kapsamda Çanakkale ilinde bulunan 295 (63 erkek, 232 kadın) katılımcıdan veri toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda ortak ebeveynlik ve alt boyutları ile ebeveynlerde güç paylaşımı arasında bir ilişki olduğu, ortak ebeveynlik ve ebeveynlerde güç paylaşımının demografik değişkenlere bağlı olarak farklılaşmadığı, ortak ebeveynlik ve ebeveynlerde güç paylaşımının ebeveynlerin yaşıyla negatif yönde ve çok zayıf bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca ebeveynlerde güç paylaşımının ortak ebeveynlik düzeylerini %34,4 oranında açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between co-parenting and its dimensions, which is seen as the executive subsystem of family systems and defined as the alliance established by parents in the child care process, with power sharing among parents; the differentiation levels of co-parenting and power sharing in parents due to various demographic variables and the relationship between co-parenting and power-sharing in parents with the age of the parents were examined; in addition, the predictor of power sharing in parents' co-parenting levels was examined. In this context, data were collected from 295 (63 men, 232 women) participants in Çanakkale. As a result of the analysis, it was seen that there was a relationship between co-parenting and its sub-dimensions and power sharing in parents, co-parenting and power sharing in parents did not differ depending on demographic variables, co-parenting and power sharing in parents had a negative and very weak relationship with the age of the parents. In addition, it was seen that power sharing among parents explained the level of co-parenting by 34.4%.