Osmaniye ili dış iklim koşullarına göre hissedilen sıcaklık değerinin saatlik değişiminin incelenmesi
Investigation of the hourly variaton in the real feel temperature values in Osmaniye province in relation to the external climatic conditions
  1. Tez No: 792397
  2. Yazar: LÜTFULLAH ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hissedilen sıcaklık, termometre ile ölçülen sıcaklıktan farklı olarak insan vücudunun algıladığı veya hissettiği bir sıcaklık göstergesidir. Sıcaklık, nem, rüzgâr hızı, güneş ışınımı, atmosfer basıncı gibi fiziksel çevre koşulları yanında; insanların cinsiyet, giyim, çalışma ve psikolojik durumları da hissedilen sıcaklık parametresi üzerine etki edebilir. Hissedilen sıcaklığın insandan insana değişiyor olmasına rağmen; doğrudan ölçülebilen meteorolojik veriler yanında, dolaylı yöntemlerle ölçülebilen diğer parametreler için ortalama değerlere göre yapılan kabuller dikkate alınarak bir hesaplama yapılabilir. Bu çalışmada, Osmaniye ili dış iklim koşullarına göre hissedilen sıcaklık değerlerinin saatlik incelemesi yapılmıştır. Ayrıca dış iklim koşullarının hissedilen sıcaklık üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Meteoroloji genel müdürlüğünden alınan meteorolojik veriler kullanılarak Osmaniye'ye ait hissedilen sıcaklık değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Kasım ve Aralık aylarında ortalama hissedilen sıcaklık ortalama ölçülen sıcaklıktan daha düşük; Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ise daha yüksektir. Mayıs ve Ekim aylarında ise ortalama hissedilen sıcaklık ile ortalama ölçülen sıcaklık değerleri birbirine çok yakındır.
Özet (Çeviri)
The real feel temperature is an indicator of temperature that the human body perceives or feels, different from the temperature measured with a thermometer. In addition to physical environmental conditions such as temperature, humidity, wind speed, solar radiation, atmospheric pressure; people's gender, clothing, work and psychological conditions can also affect the temperature parameter. Although the real feel temperature varies from person to person; A calculation can be made by taking into account the assumptions made according to the average values for other parameters that can be measured by indirect methods, together with the meteorological data that can be measured directly. In this study, hourly examination of the real feel temperature values according to the external climatic conditions of Osmaniye province was made. In addition, the effects of external climatic conditions on the real feel temperature were investigated. By using the meteorological data obtained from the Turkish State Meteorological Service, the real feel temperature values of Osmaniye were calculated. According to the results obtained; In January, February, March, April, November and December, the average real feel temperature is lower than the average measured temperature; It is higher in June, July, August and September. In May and October, the average real feel temperature and the average measured temperature values are very close to each other.