Biyofilik tasarım kapsamında geleneksel ev örneklerinin analizi
Analysis of traditional house examples within the scope of biophilic design
  1. Tez No: 792408
  2. Yazar: GÖKŞEN BOYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Doğadan gelen, doğada var olan, doğanın içindeki malzeme, malzemenin koşullara uygun kullanılması, tabiatın kurgusunun anlaşılması için uzun dönemler araştırmalar ve gözlemler yapılmıştır. İnsan tarihte en eskilerden günümüze sığınma dürtüsü ile birlikte var olma savaşı vermiştir. Temel ihtiyaçlarını karşılamak için zaman zaman doğaya karşı zaman zaman doğayı keşfederek çözüm yolları arayışında olmuştur. Tasarımda kullanıcı olan insan ve toplulukları ilk olarak kendini bedenini koruyabilmek için, avladıklarını muhafaza edebilmek için kendine sığınma mekanları aramıştır. Mekan arayışı içinde zamanla en ilkel ev ihtiyacını farklı kültürlerde farklı coğrafi koşullara ve şartlara uygun çözümler geliştirmiş ve hayatına kendi türü ve diğer canlılarla birlikte ya da onlara karşı yaşam alanları oluşturmuştur. Kullanıcı olan insan Neolitik dönemle birlikte avcılıktan yerleşik sürece geçmesiyle kendine ait mekan arayışı fiziksel şartlarla şekillenmiş ve kültürlerin belki de ilk yerel oluşumları bu dönemde ihtiyaçlarını ve mekan arayışlarını karşılamaya başlamıştır. İlk insanın neolitik dönemden günümüze kadar gelen sürede kullanıcının yani insan faktörünün doğayla olan karşılıklı mücadele ve de doğaya paralel gözlemleri devam ederek ilk yerleştiği ve sığındığı mekan“ev”olmuştur. Zamanla doğada ki canlılarla ve yerel malzeme içeriklerine karşı değil onunla birlikte çözümler oluşturmuş olması kullanıcının mekan arayışında kendine ve coğrafyasına duyarlı planlamalar yapabildiğinde çoğu kez daha başarılı ve sağlıklı sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Her kültürün kendi yerel dokusuna uygun geleneksel ev kavramı Türkiye örnekleri üzerinden mimaride ve diğer bilim alanların da en güncel doğa yaklaşımı olarak“Biofilik Tasarım”tanımı ele alınarak analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Research and observations of natural materials are being conducted to understand the appropriate uses for a material within natural systems. Since the dawn of time, humans sought shelter in natural structures for survival. To meet their basic needs, solutions were sought from time to time against nature, from time to time by exploring nature. Humans, being users at design, had sought natural spaces first to protect their bodies, and then to store food. While searching for these places, they developed solutions to shelter in different geographical conditions and cultures. They created living spaces for their lives with or against their own species and other living things. With the transition of humans from hunting-gathering to farming and specialized trades in the Neolithic period, their search for shelter was shaped by their physical surroundings. The first local settlements formed and cultures began to meet their needs and search for places in this period. Since the Neolithic period, the only place where humans have settled and sheltered by continuing the mutual struggle with nature and observations parallel to nature has been the“house”. It has been seen that more successful and healthy results are often obtained when the user creates solutions with the living creatures in nature and local material contents, rather than against them, and when the user can make plans sensitive to himself and his geography in search of space. The traditional house concept, suitable for each culture's own local texture, will be analyzed by considering the definition of“Biophilic Design”as the most up-to-date nature approach in architecture and other fields of science, through examples from Turkey.