Fibromiyalji hastalarında telerehabilitasyon temelli yüksek yoğunluklu intervalli üst ekstremite eğitiminin biyokimya parametreleri ve hastalık semptomları üzerine etkisi
Effect of telerehabilitation based HİGH intensity interval upper extremity training on biochemistry parameters and disease symptoms in patients with fibromyalgia
  1. Tez No: 792455
  2. Yazar: SELİN AKIL AĞDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı fibromiyalji hastalarında telerehabilitasyon temelli yüksek yoğunluklu intervalli üst ekstremite egzersiz eğitiminin biyokimya parametreleri ve hastalık semptomları üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu randomize kontrollü çalışmaya fibromiyalji tanısı alan 33 katılımcı dahil edildi ve katılımcılar kontrol grubu (n=11), orta yoğunluklu devamlı egzersiz grubu (OYDE) (n=11) ve yüksek yoğunlukta intervalli egzersiz grubu (YYİE) (n=11) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Egzersiz grubundaki katılımcılara 6 hafta boyunca haftada 3 kez fizyoterapist eşliğinde üst ekstremite telerehabilitasyon temelli aerobik egzersiz program verildi. Katılımcılar tedavi öncesi ve sonrası algometre, handgrip dinamometre, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Yorgunluk Şiddet Ölçeği, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi, Revize edilmiş Fibromiyalji Etki Anketi ve biyokimya parametreleri (superoksit dismutaz (SOD), malondialdehit (MDA), myeloperoksidaz (MPO), glutatyon peroksidaz GSH(Px), serum serbest triptofan, D vitamini (25OH VİT D) ve 5 hidroksiindolasetik asit (5 HIAA)) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of telerehabilitation-based high-intensity interval upper extremity exercise training on biochemistry parameters and disease symptoms in fibromyalgia patients. Materials and Methods: 33 participants diagnosed with fibromyalgia were included in this randomized controlled study and they were divided into 3 groups as control group (n=11), moderate-intensity continuous exercise group (OYDE)(n=11), and high-intensity interval training group (YYIE)(n=11). The participants in the exercise group were given an upper extremity telerehabilitation-based aerobic exercise program with a physiotherapist 3 times a week for 6 weeks. Participants pre- and post-treatment algometer, handgrip dynamometer, Hospital Anxiety and Depression Scale, Fatigue Severity Scale, Pittsburg Sleep Quality Index, Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire and biochemistry parameters (superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA), myeloperoxidase (MPO) glutathione peroxidase GSH(Px), serum free tryptophan, vitamin D (25OH VİT D) and 5 hydroxyindolacetic acid (5 HIAA)).