Mod-ı kırılma tipi için çatlak ucu plastik bölge şeklinin belirsizlikler altında incelenmesi
Investigation of plastic zone shape at crack tip for Mod I under uncertainties
  1. Tez No: 792465
  2. Yazar: SEVCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ERDÖLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çatlak yapısında ve çatlak yakınındaki bölgede, malzemenin yapısı, geometrisi ve yükleme durumunun etkisi büyüktür. Malzemenin çatlak ucunda plastik davrandığı bilinmektedir. Ancak yine de plastik bölge şeklinin bilinmesi, çatlağın ilerleme durumunu öngörmede esastır. Bu çalışmada LEKM (Lineer Elastik Kırılma Mekaniği) kabullerinden yola çıkılarak malzemenin doğrusal davranmadığı çatlak ucunda plastik bölge şekli, aralık analizinden faydalanılarak geometri ve yük belirsizliklerine göre elde edilmiştir. Önce Mod I için xy düzlemindeki gerilmelerin belirlendiği bağıntılar yardımıyla asal gerilmeler bulunmuştur. Malzemenin çatlak ucundaki plastik bölgede aktığı düşünülüp Von Misses Akma Kriteri uygulanmıştır. Buradan da plastik bölgeye ait yarıçap“r”fonksiyonu θ'ya bağlı bir şekilde elde edilmiştir. İkinci aşamada elde edilen r(θ) fonksiyonunun bağlı olduğu gerilme (σ), akma mukavemeti (σakma), çatlak boyu (α) ve geometrik faktör (Yı) parametreleri, ∓ %10 belirsizlik aralığında incelenerek deterministik sonuç ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Structure, geometry and loading condition of material have a large impact on the fracture process and region near the crack. At the same time, material is known to behave plastically at the crack tip. However, knowing the plastic zone at crack tip is the essential to predict crack propagation. In this study, plastic zone shape at crack tip was determined according to the assumptions of Linear Elastic Fracture Mechanics under geometry and load uncertainties with using Interval Analysis. Firstly, principal stress was determined for the x-y plane stress using Mod I relations. Considering that the material yields in the plastic zone at the crack tip, Von Mises Yield Criteria was applied.“r”radius of the plastic zone function depending on θ was obtained. The obtained r(θ) depends on stress (σ), yield strength of the material (σyield), crack length (α) and geometric factor (Yı). r(θ) is investigated under the uncertainties of the parameters to which it depends in the uncertainty range of ∓ %10. Finally deterministic results and interval results are compared.