LNG depolama sisteminin teknik ve ekonomik analizi
Technical and economical analysis of LNG storage system
  1. Tez No: 79247
  2. Yazar: MUSTAFA CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
11 ÖZET Doğalgaz kullanımı kolay az tehlikeli atığının hava yönünden uygun olması sebebiyle her geçen gün önemi artan bir enerji kaynağıdır. Ancak taşınma maliyeti fazla olup, bu da kullanım öncesi maliyeti etkilemektedir.Doğalgaz LNG (Sıvılaştırılmış Doğalgaz ) haline getirilip sıvılaştırıldığı taktirde hacimsel olarak 600 kat küçülmektedir. Sıvı fazından gaz fazına getirmek pahalı bir yöntem olmasına rağmen tercih edilmektedir. Şu anda Dünyada kullanılan doğalgazm % 25 'i LGN ' dir. Gelecekte Türkiye ve Dünya açısından LNG ' nin önemi daha da artacaktır. ABSTRACT Naturalgas ; usage is easy, low dangerous, its churn is nonpoisonous due to these reasons Naturalgas importantance is increasing day to day. However, Naturalgas transportation can only be carried out by pipeline so that, prelimanarycot is axpensive.Because of this reason liquefaction is preferred. When it is liqufied it, volume reduced to 600 times. This method is expensive but it is preferred. To day Natural gas used inthe world is % 25 LNG. In the future, importance of LNG shall increase in the World and Turkey.