Adli olgularda veri toplamaya ilişkin verilen simülasyon temelli eğitimin acil servis hemşirelerinin bilgi ve becerilerine etkisi
The effect of simulation-based training regarding data collection on forensic cases to knowledge and skills of emergency department nurses
  1. Tez No: 792472
  2. Yazar: EMİNE TUĞBA TOPÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU EREK KAZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Araştırma, adli olgularda veri toplamaya ilişkin verilen simülasyon temelli eğitimin acil servis hemşirelerinin bilgi ve becerilerine etkisini belirlemek amacıyla tek grup ön test – son test, yarı deneysel araştırma deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırma, 31 Mayıs – 26 Temmuz 2021 tarihleri arasında Halil Şıvgın Çubuk Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde çalışan, gönüllü 20 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Adli Olgularda Veri Toplamaya İlişkin Bilgi Testi”ve“Adli Olgularda Veri Toplamaya İlişkin Beceri Kontrol Listesi”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Repeated Measures, Paired Sample t test, Mann-Whitney U testi, Pearson ve Spearman's Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada etik kurul izni, kurum izni ve hemşirelerden yazılı izin alınmıştır. Araştırmada hemşirelere önce adli olgularda veri toplamaya ilişkin teorik eğitim, ardından simülasyon temelli beceri eğitimi verilmiştir. Teorik eğitimden önce (Ön test), sonra (Son test-1) ve simülasyon temelli beceri eğitiminden sonra (Son test-2) bilgi testi uygulanmış, hemşirelerin becerilerini değerlendirmek amacıyla iki hafta sonra simülasyon temelli beceri değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada hemşirelerin son test-1 ve son test-2 bilgi puan ortalamalarının, ön test bilgi puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu (p0.05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted using a quasi-experimental research design one group pre-post test, in order to determine the effect of simulation-based training regarding data collection on forensic cases to knowledge and skills of emergency department nurses'. The research was carried out between 31 May-26 June 2021 with 20 volunteer nurse who work at Emergency Department of Halil Sıvgın Cubuk State Hospital. Data were collected using the“Descriptive Characteristics Form”,“Knowledge Test Regarding Data Collection on Forensic Cases”and“Skill Check List for Regarding Data Collection on Forensic Cases”. Numeration, percentage, average, standard deviation, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Repeated Measures, Paired Sample Test, Mann-Whitney U Test, Pearson and Spearman's Correlation Analysis were used in the evaluation of the data. Ethics Committee approval, institutional approval and the written approval of the nurses were obtained in the research. In the research, firstly theoretical training and then simulation-based skill training was done to the nurses. Before the theoretical training (Pre test), after (Post test-1) and after the simulation-based skill training (Post test-2) knowledge test was applied and simulation-based skill assessment was carried out two weeks later for evaluate the skills of nurses. The findings show that nurses' post test-1 and post test-2 knowledge score averages were significantly higher than their pre test knowledge mean scores (p0.05).