Su güvenliği eğitiminin 10-11 yaş grubu çocukların bilgi düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of water safety education on the knowledge level of children aged 10-11
- Tez No: 792473
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma suda boğulma riskine karşı çocuklara karada su güvenliği eğitimi verilmesinin çocukların su güvenliği bilgilerinde anlamlı bir artış yaratıp yaratmadığının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Ankara İli Yenimahalle İlçesi Yenimahalle Belediyesi Karşıyaka Ortaokul Destek Eğitim Merkezinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında eğitim gören kontrol ve test grubundan oluşan 10-11 yaş grubundan toplam 100 öğrenci dahil edilmiştir. Öğrencilerin suda boğulma tehlikeleri ile ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesinde Longfellow's Whale Tale eğitim paketi temel alınarak Turgut (2014) tarafından Türkçe olarak uyarlanan bilgi düzeyi ölçeği kullanılıştır. Öğrencilere“Doğru - Yanlış”,“Güvenli - Tehlikeli”veya“Eşleşme”şeklinde işaretlemeye dayalı su güvenliği bilgilerini ölçmek için sadece görsel testleri içeren bir anket formu uygulanmıştır. Araştırma öncesi öğrencilerin su güvenliği bilgileri ön testler ile ölçülmüştür. Araştırmacı, öğrencilere su güvenliği konusunda yedi başlık altında dört hafta süren eğitim vermiştir. Verilen eğitimin ardından öğrencilere su güvenliği konusunda başlangıçta uygulanan ön testler tekrarlatılmıştır. Araştırmaya katılan kontrol ve test grubunda yer alan öğrencilerin demografik değişkenlerinin farklı oranlarda olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine whether providing water safety education on land to children against the risk of drowning creates a significant increase in children's knowledge of water safety. A total of 100 students in the 10-11 age group, consisting of the control and test groups, who were educated in Ankara Province Yenimahalle District Yenimahalle Municipality Karşıyaka Secondary School Support Education Center in the 2021-2022 academic year, were included. The knowledge level scale adapted in Turkish by Turgut (2014) based on the Longfellow's Whale Tale training package was used to determine the knowledge level of students about the dangers of drowning. A questionnaire form containing only visual tests was applied to the students to measure their water safety knowledge based on marking as“True -False”,“Safe - Dangerous”or“Matching”. Before the research, the water safety knowledge of the students was measured with pre-tests. The researcher provided the students with a four-week training on water safety under seven headings. After the training given, the students were made to repeat the preliminary tests on water safety. It was observed that the demographic variables of the students in the control and test groups participating in the study were not different (p>0.05).