Elektronik haberleşme sektöründe işlenen kişisel verilerin korunması
Protection of personal data processed in the electronic communication sector
  1. Tez No: 792498
  2. Yazar: MAHMUT FURKAN BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KENT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Elektronik haberleşme sektöründe çok sayıda ve sürekli şekilde veri işlenmesi sebebiyle kişisel verilerin korunması konusu önem arz etmektedir. Aboneden alınan kişisel verilerin yanı sıra haberleşme hizmetlerinin kullanımından kaynaklanan kişisel veriler de ortaya çıkmaktadır. Veri sorumlusu olan elektronik haberleşme sektöründeki işletmecilerin faaliyetlerine ilişkin abonelerin Kişisel verilerinin korunmasına yönelik hukuki düzenleme yapılması ihtiyacı geçmişten beri mevcuttur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu düzenlemelerin de güncellenme ihtiyacı doğmaktadır. Çalışmada özellikle elektronik haberleşme sektöründe kişisel verilerin korunması hakkında AB düzenlemeleri incelenmiştir. Söz konusu düzenlemelerin Türk hukukundaki yansımalarına yer verilmiştir. Unutulma hakkı ve büyük veri gibi kişisel verilerin korunması konusunda önemli olan kavramlar açıklanmıştır. Elektronik haberleşme sektöründeki terimler, kişisel verilerin korunması bağlamında değerlendirilmiştir. İşletmecilerin, haberleşme hizmetlerinin sunumu esnasında kişisel verilerin korunmasını öncelemesi gerekmektedir. Ayrıca elektronik haberleşme sektöründeki abonenin kimliğinin uzaktan doğrulanabilmesine yönelik gelişmeler ele alınarak; kişisel verilerin korunmasıyla ilgili uygulamadaki sorunlar analiz edilmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the electronic communication sector, the protection of personal data is important because of the large number of continuous data processing. Besides the personal data received from the subscriber, personal data arising from the use of communication services also appear. The need for legal regulation to protect the personal data of the subscribers regarding the activities of the operators In the electronic communication sector, which is the data controller, has existed since the past. The need for updating these regulations arises with the development of technology. In the study, EU regulations on the protection of personal data, especially in the electronic communication sector, were examined. The reflections of these regulations in Turkish law are given. The important notions about the protection of personal data such as the right to be forgotten and big data were explained. The terms in the electronic communication sector have been evaluated in the context of personal data protection. Operators should prioritize the protection of personal data during the provision of communication services. In addition, the developments in remote verification of the identity of the subscriber in the electronic communications sector were discussed, and the problems related to the protection of personal data in practice were analyzed and solutions have been proposed.