Elektronik haberleşme sektöründe ayrıştırma uygulamaları ve Türk Telekom Özelleştirmesi
Seperation remedies in electronic communications sector; Turk Telecom Privatization
- Tez No: 434980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BEDİİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Elektronik haberleşme sektöründe ayrıştırma çözümlerinin uygulanmasın temel amacı, serbestleşme sürecinde yerleşik işletmeci yanında pazara yeni işletmecilerin girmesi esnasında dikey güç aktarma riskinden kaynaklanan erişimin reddi, ayrımcılık uygulamaları ve çapraz sübvansiyon gibi rekabet aksaklıklarının önlenmesidir. Ayrıştırma çözümleri temelde hesap ayrımı yükümlülüğü, hukuki ayrıştırma ve yapısal ayrıştırma şeklinde sınıflandırılmıştır. Ancak bu ayrım ülkelerin pazar yapılarına göre farklılaştırılabilmektedir. Elektronik haberleşme sektöründe uygulanan ayrıştırma çözümleri önlenmesi hedeflenen rekabet aksaklığına göre son on yıl içinde oldukça hızlı bir şekilde değişmiştir. Türk Telekomünikasyon AŞ özelleştirmesinde Rekabet Kurulu görüşü sonrsasında ihale şartnamesinde Türkiye'de kablo TV altyapısını işleten Türksat AŞ'nin yapısal olarak ayrıştırılması ile TTNet faaliyetlerinin ayrı bir ticari şirket altında toplaması şeklinde belirlenen hukuki ayrıştırma çözümü ihale şartnamesinde yer verilmiştir. Ancak halihazırdaki mevzuat çerçevesinde ihale şartnamesine eklenen çözümlerin daha sonra değiştirilmesi gündeme geldiğinde yetki sorunları ile karşılaşılabilecektir. İşbu çalışmada rekabet ve regülasyon hukuku perpektifi ile elektronik haberleşme sektöründe ayrıştırma çözümleri, bu çözümlerin uygulanması noktasında Kurumlar arasındaki yetki paylaşımı ve Türk Telekomünikasyon AŞ özelleştirmesi sırasında öngörülen ayrıştırma çözümü konuları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Main objective of implemention of separation remedies in electronic communication sector is to prevent competition problems such as denial to access, discrimination, cross subsidies, which resulted from the vertically integrated firms in the course of new entries in liberalization process. Separation Remedies are basically classified as accounting separation remedy, legal separation and structural separation. However, this distinction can be differentiated according to countries market structure. Separation remedies which applied to prevent specific competition problems in electronic communiation markets have changed dramatically over the past ten years according to the kind of competition problems which are aimed to prevent by. On the process of Turk Telekom privatization, after the Competition Board non-binding opinion before the tender, in tender document it was stipulted structural separation of Turksat AŞ which operates Cable TV Infrastructre in Turkey and legal sepration of TTNet which is the retail arm of Turk Telekom boradband operation. However it can be difficult to solve jurisdiction problems when there will be a need for changing separation remedies which was stipulated in tender documents. In respect of competition and regulation law this study adresses separation remedies in electronic communication sector, jurisdiction among the public bodies while decision proccess of separation remedies and separation remedy which stipulated in the course of Turk Telekom privatization.