Çevresel sürdürülebilirlik açısından işletmeler ve yöneticilerinin farkındalık düzeylerinin tespit edilmesi Çorum bölgesinde uygulama
Determination of awareness levels of enterprises and managers in terms of environmental sustainability application in Corum region
- Tez No: 792499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
“Çevresel Sürdürülebilirlik Açısından İşletmeler ve Yöneticilerin Farkındalık Düzeylerinin Tespit Edilmesi Çorum Bölgesinde Uygulama”başlıklı bu tezin amacı; Çorum bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler ve bu işletmelerde görev alan yöneticilerin çevresel sürdürülebilirlik açısından farkındalık düzeylerinin tespit edilerek bilim dünyasına kazandırmaktır. Çalışmada son yıllarda gündemde sıkça yer alan çevre duyarlılığı kavramının işletmeler açısından önemi Çorum bölgesi özelinde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda“Çevre Kavramı ve Çevre Sorunları”,“Yeşil Yönetim ve Yeşil İşletmecilik”ve“Sürdürülebilirlik Kavramı ve Çevresel Sürdürülebilirlik Açısından İşletmeler”gibi ana konular tez kapsamı içerisinde değinilerek çalışmaya tabi tutuldu. Günümüzde hızla artan nüfus ve sanayileşme gibi etkenlerin neden olduğu çevre sorunları, toplumları ve işletmeleri çevrenin korunması konusunda bilinçlenmesine ve aynı zamanda çevreye duyarlı işletmecilik uygulamalarına yöneltmektedir. Çevreye duyarlı işletmecilik veya yeşil işletmecilik, çevre bilinci ile faaliyet gösteren işletmelerin başta üretim olmak üzere yönetim ve karar alma süreçlerinde çevreye verilen zararın en aza indirilmesini amaçlayan anlayışı kapsamaktadır. Çevresel sürdürülebilirlik anlayışının son yıllarda daha fazla önem kazanması ile işletmelerin içinde yer aldığı çevreye ve topluma karşı sosyal sorumluluk taşımasını ve sürdürülebilir kalkınmanın oluşmasında aktif rol almasını gerekli kılmaktadır. İşletmelerin bu sosyal sorumluluk anlayışını benimseyerek hareket etmeleri, çevre bilincinin gelişmesinde önemli bir rol oynadığı gibi çevresel sürdürülebilirliğin sağlanmasına da önemli katkılarda bulunacaktır. Ayrıca gelecek nesillerin unutularak var olan kaynakların bilinçsiz ve aşırı tüketilmesi anlayışının egemen olduğu faaliyetler sonucunda dünyadaki kaynakların da giderek tükenmesine ve sürdürülebilirliğine karşı bir tehdit oluşturmakta olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
“Determınatıon Of Awareness Levels Of Enterprıses And Managers In Terms Of Envıronmental Sustaınabılıty Applıcatıon In Corum Regıon”has the aim of this thesis Corum area managers who worked in businesses that operate in these businesses and the level of awareness in terms of environmental sustainability into the world of science and determined to win. In the study, the importance of the concept of environmental sensitivity, which has been frequently on the agenda in recent years, from the point of view of enterprises, was evaluated in particular in the Corum region. In this context, the main topics such as“The Concept of the Environment and Environmental Problems”,“Green Management and Green Management”and“The Concept of Sustainability and Enterprises from the Point of View of Environmental Sustainability”were discussed within the scope of the thesis and subjected to study. Today, environmental problems caused by factors such as rapidly increasing population and industrialization are leading societies and enterprises to become aware of environmental protection and at the same time to environmentally sensitive business practices. Environmentally sensitive management or green management includes the understanding that aims to minimize the damage caused to the environment in the management and decision-making processes of enterprises operating with environmental awareness, especially in production. In recent years the understanding of environmental sustainability towards the environment and society which took place in enterprises with more importance in the formation of Social Responsibility and sustainable development requires that we take an active role. The fact that enterprises act by adopting this social responsibility approach will play an important role in the development of environmental awareness and will also make important contributions to ensuring environmental sustainability. In addition, it should not be forgotten that future generations pose a threat to the increasing depletion and sustainability of the resources in the world as a result of activities dominated by the unconscious and excessive consumption of existing resources by forgetting.