Tüketici tercihleri üzerinde öz kontrol etkisinin dürtme ve bedavanın cazibesi bağlamında incelenmesi: Deneysel bir uygulama
Examining the effect of self-control on consumer preferences in the context of nudge and attraction of free: An experimental application
- Tez No: 792505
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Davranışsal iktisat, bireylerin karar alırken farklı değişkenlerden etkilendiğini savunarak iktisadın psikoloji bilimi ile ilişkili olduğunu ve bireylerin her zaman rasyonel davranış sergileyemediklerini savunmuştur. Bu doğrultuda bireylerin karar alırken dış etkenlerden ne doğrultuda etkilendiği bu etkilerin neler olduğu araştırma konusu olmuştur. Çalışmada bireylerin içecek tercihleri üzerinde etkili olabileceği düşünülen tüketici harcama öz kontrolünün, bireyleri küçük dokunuşlarla daha iyiye ve daha güzele yönlendirmeyi amaçlayan dürtmelerin ve bireylerin karşı koyamadıkları bedavanın cazibesinin içecek tercihi üzerindeki etkileri ortaya koyulmuştur. Çalışma sonucunda, tüketicilerin içecek tercihleri ile tüketici harcama öz kontrol düzeyleri, dürtme, bedavanın cazibesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken dürtme ile tüketici harcama öz kontrolü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bedavanın cazibesi ile tüketici harcama öz kontrolü arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Behavioral economics argues that economics is related to the science of psychology, arguing that individuals are influenced by different variables when making decisions, and that individuals are not always able to exhibit rational behavior.In this direction, how individuals are affected by external factors when making decisions and what these effects are has been the subject of this research. In the study, it is aimed to reveal the effects of consumer spending self-control, which is thought to be effective on individuals' beverage preferences, nudges aimed at directing individuals to better and more beautiful with small touches, and the attraction of freebies, which individuals cannot resist, on beverage preference. As a result of the study, there was a statistically significant relationship between the beverage preferences of consumers and their consumer spending self-control levels, nudges, and the attraction of freebies, while no statistically significant relationship was found between nudging and consumer spending self-control. A statistically significant relationship was found between the attractiveness of free and consumer spending self-control.