Comparison of investor behavior between real and simulated trading environments
Gerçek ve simüle edilmiş borsa alım-satım ortamları arasındaki yatırımcı davranışlarının karşılaştırılması
- Tez No: 792525
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN ONAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Economics, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gerçek ve simüle edilmiş borsa alım-satım ortamları arasındaki yatırımcı davranışları karşılaştırılmış ve oyunlaştırmanın yatırımcıların davranışsal önyargılarını azaltmaya yardımcı olup olamayacağı, gözlemci-beklenti ve denek-beklenti etkilerinden arındırılmış bir borsa deneyi gerçekleştirilerek araştırılmıştır. Bir yatırım firmasında ve borsa simülasyon oyununda eş zamanlı olarak aktif portföyleri olan yatırımcıların alım satım verilerini kullanarak, yatırımcıların gerçek ve simüle ortamlarda farklı önyargılara sahip olduğu gösterilmiştir. Bir borsa oyununa katılmanın, katılım derecesine göre değişmekle birlikte, yatırımcı önyargılarını farklı şekilde etkilediği gözlemlenmiştir. Aşırı güven (overconfidence) önyargısı ve yatkınlık etkisi (disposition effect) oyuna aktif katıldıkça azalırken, aşinalık (familiarity) ve statüko (status quo) önyargıları artmaktadır. Ayrıca, genç, deneyimsiz ve ortalama büyüklükte portföylere sahip yatırımcıların ve erkeklerin oyuna katılma olasılıklarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu bulgular, özellikle benzer deneyler yapmayı ve daha iyi finansal karar verme ve yatırım davranışını teşvik eden hizmetler tasarlamayı planlayan araştırmacılar, finans kurumları ve devlet kurumları için ilgi çekici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Investment behavior between real and simulated trading environments are compared and whether gamification can help mitigate behavioral biases of investors is investigated by conducting a unique stock market experiment that is free from observer-expectancy and subject-expectancy effects. Utilizing the trading data of investors who simultaneously have active portfolios in an investment firm and stock market simulation game, it is shown that investors have different biases in real versus simulated settings. Participating in a stock market game is found to be affecting all biases differently, with different degrees of participation to the game. While overconfidence bias and disposition effect can be mitigated and decrease with more active participation in the game, familiarity and status quo biases increase. It is also shown that young, inexperienced investors with average-sized portfolios and men are more likely to participate. These findings will especially be of interest to researchers, financial institutions and policy makers that plan to conduct similar experiments and design services promoting better financial decision-making and investment behavior.