Akıllı destinasyonlarda büyük veri kullanımı
Big data application in smart destinations
- Tez No: 792526
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Akıllı destinasyonlar, turistlere benzersiz bir turizm deneyimi sunmak, sunulan turizm hizmetini iyileştirmek amacıyla kullanılan akıllı uygulamalara odaklanmaktadır. Bu çalışmada, akıllı destinasyonda büyük verinin kullanılabilirliği ve olası sonuçlarına yönelik bir uygulama göstermek amaçlanmaktadır. Destinasyonda akıllı uygulamaları hayata geçirmek, destinasyonun akıllı olarak konumlandırılmasına yardımcı olacaktır. Bu durum, turizm deneyimini iyileştirerek destinasyonun kimliğini ve imajını da etkileyecek, rekabet avantajını arttıracaktır. Örnek olay olarak destinasyondaki popüler bölgeleri ve cazibe merkezlerini belirlemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (IBB) Wifi verileri araç olarak kullanılmıştır. IBB Wifi verileri Tableau programında veri görselleştirme yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmada kullanılan IBB Wifi veri akışları turist sayısı, konum, zaman ve kullanım amacı başlıkları altında analiz edilmiştir. Bu bilgiler ayrıca ikincil veriler ile karşılaştırılmalı olarak açıklanmıştır. IBB Wifi hizmetinin nasıl ve hangi bağlamlarda kullanıldığının ortaya konulması ile turistlerin ihtiyaçlarını belirlemeye yardımcı olmak mümkündür. Böylece turizm paydaşlarına sundukları hizmetleri, iletişim kanallarını ve fiyatlandırmalarını turistlerin ihtiyaç ve talep kalıplarına uygun etkin olarak tasarlamalarına yardımcı olacaktır. Wifi'nin park, toplu taşıma gibi ortak alanlarda kullanımını anlamak önemli bir araştırma sorusu olarak kabul edilmektedir fakat insanların ortak erişimine açık wifi kullanımına dair araştırmalar yetersizdir, fakat destinasyonlar için önemli bir veri kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
Smart destinations focus on smart applications that are used to offer tourists a unique tourism experience and improve the tourism service offered. This study is aimed to show an application for the usability and possible consequences of big data in smart destinations. Utilizing smart apps in the destination will help position the destination as smart. This will also affect the identity and image of the destination by improving the tourism experience, increasing the competitive advantage. As a case study, Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) Wifi data was used as a tool to determine the popular regions and attractions in the destination. IMM Wifi data was examined in the Tableau program through the data visualization method. IMM Wifi data streams used in the study were analyzed under the headline such as the number of tourists, location, time, and purpose of usage. This primer data is also explained in comparison with secondary data. It is possible to help determine the needs of tourists by revealing how and in what contexts the IBB Wifi service is used. Thus, it will help tourism stakeholders to effectively design their services, communication channels, and pricing in accordance with the needs and demand patterns of tourists. Understanding the use of wifi in common areas such as parking, public transport is considered an important research question, but research into the utilizing wifi, which is accessible to people, is insufficient, but is an important source of data for destinations.