Perceived economic impact of covid-19 on developed and developing asian countries: Case of Türkiye and Afghanistan
Covid-19'un gelişmiş ve gelişmekte olan Asya ülkelerinde algılanan ekonomik etkisi: Türkiye ve Afganistan örneği
- Tez No: 792554
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Corona'nın neden olduğu ekonomik zararlar ve çoğu işletmede yarattığı durgunluk göz önüne alındığında, dünya ekonomik krizinin her zamankinden daha olası olduğunu ve korona sonrası koşulların en azından ekonomik boyuttan tamamen farklı olacağını, ve şüphesiz dünya ekonomisinin vücuda verdiği zararları telafi etmek için yıllarca faaliyet ve çalışma gerekmektedir. Bu araştırmada, Covid-19 krizinin Asya'daki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerindeki ekonomik yönlerine kısaca işaret edilmeye çalışılmış olup, doğası gereği gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için özel bir önem taşıyan mevcut araştırma, Covid-19'un sırasıyla Aşırı yoksulluk, GSYİH büyüme oranı, İşsizlik, Dış Ticaret, Borsa ve Döviz Kuru üzerindeki algılanan etkisini inceledi. Covid-19'un seçili göstergeler üzerindeki etkisini analiz etmek için SPSS 20 paket programı üzerinden yapılan korelasyon ve regresyon analizleri yapıldı. Veri toplama yöntemi olarak Türkiye ve Afganistan'da uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Türkiye'den 63, Afganistan'dan 118 kişi seçilmiş ve örneklem üzerinden online ve yüz yüze anket uygulanmıştır. Covid-19'un seçilmiş ekonomik göstergeler üzerindeki etkisini test etmek için ilgili hipotezler geliştirilmekte ve korelasyon ve regresyon analizleri ile test edilmektedir. Çalışma sonucunda, Covid-19'un GSYİH büyüme hızı, Aşırı yoksulluk, İşsizlik, Dış ticaret, Hisse senedi ve döviz kuru piyasası üzerindeki olumsuz etkisinin ortaya çıktığını yansıtan hipotezler onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
Keeping in mind the economic damages caused by Corona and the recession created in most businesses, the world economic crisis is more likely than ever before and the post-corona conditions will be completely different from before, at least from the economic dimension, and without a doubt, to compensate for the damages caused to the body the world economy requires years of activity and work. In this research, an attempt has been made to briefly point out the economic aspects of Covid-19 crisis on developed and developing countries in Asia and, which the present research in its nature it is of special importance for developed and developing countries, it is examined that the perceived impact of Covid-19 on Extreme poverty, GDP growth rate, Unemployment, Foreign Trade, Stock market and Exchange Rate, respectively. To analyse Covid-19 impact on selected indicators correlation and regression analyses performed via SPSS 20 package program. As data collection method used convenient sampling method in Turkiye and Afghanistan. 63 people from Turkiye and 118 from Afghanistan selected and a questionnaire implemented through online and face to face on the sample. To test the impact of Covid-19 on selected economic indicators relevant hypotheses are developed and tested by correlation and regression analyses. As a result of study hypotheses reflecting occurrence of negative impact of Covid-19 on GDP growth rate, Extreme poverty, Unemployment, Foreign trade, Stock and exchange rate market of Asian developed and developing countries has approved.