Yaşam temelli probleme dayalı öğretim modelinin hemşirelik süreci eğitimine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of context and problem-based learning model on education of nursing process
- Tez No: 792557
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu araştırma, hemşirelik süreci konusunun öğretiminde Yaşam Temelli Probleme Dayalı Öğretim Modeli'nin (YTPDÖM) öğrencilerin problem çözme becerileri ile akademik başarısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ YÖNTEM: Araştırma, Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde Mart-Mayıs 2019 tarihleri arasında karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda randomize, öntest-sontest kontrol gruplu, yarı deneysel desen, nitel boyutunda fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve dahil edilme kriterlerine uyan 188 öğrenci oluşturmuştur. Nicel verilerin toplanmasında Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşirelik Süreci Başarı Testi, Problem Çözme Envanteri (PÇE), Senaryo Değerlendirme Formu ve Öz Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Nitel veriler ise Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki öğrencilere hemşirelik süreci eğitiminde YTPDÖM aktiviteleri uygulanırken, kontrol grubundaki öğrencilere ise geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: This research was conducted for the purpose of investigating the effect of the Context and Problem-Based Learning (CPBLM) in teaching the nursing process on the problem-solving skills and academic success of students. MATERIALS AND METHODS: The research was conducted at Sakarya University Faculty of Health Sciences between March-May 2019 using an explanatory sequential research design from mixed research methods. In the quantitative dimension of the research, a randomized, pre-test - post-test, control group, semi-experimental design was used, while in the qualitative dimension phenomenological design was applied. The sample of the study consisted of 188 students who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria. Student Descriptive Information Form, Nursing Process Success Test, Problem-Solving Inventory, Scenario, and Self-Evaluation Form were used to collect quantitative data. And the qualitative data were collected using the Semi-Structured Interview Form. While CPBLM activities were applied to the students in the intervention group in teaching the nursing process, the traditional learning method was applied to the students in the control group.