Miyofasiyal ağrı sendromu kaynaklı temporomandibular eklem disfonksiyonunda vagus sinir stimülasyonu uygulamasının tedavi etkinliği üzerine etkisi
The effect of application of vagus nerve stimulation on the treatment efficiency in temporomandibular joint dysfunction caused by myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 792558
  2. Yazar: ALPER PERÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BAŞAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Temporomandibular eklem disfonksiyonunun otonom sinir sistemi bozuklukları ile ilişkisini ortaya koymaya çalışan araştırmaların yapılması, transkutanöz vagus sinir stimülasyonu uygulamasının tedavide bir seçenek olabilme seçeneğini ön plana çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı miyofasyal ağrı sendromuna bağlı temporomandibular eklem disfonksiyonu yaşayan hastalarda otonom sinir sistemini değerlendirmek ve transkutanöz vagus sinir stimülasyonu uygulayarak parasempatik sinir sistemi aktivitesini artırmaktır. Çalışmaya 18-35 yaş aralığında miyofasiyal ağrı sendromuna bağlı temporomandibular eklem disfonksiyonu yaşayan 50 hasta dahil edilmiştir. Hastaların değerlendirilmesinde istirahat ve aktivite ağrısı, eklem hareket açıklığı, basınç ağrı eşiği, kalp hızı değişkenliği, algılanan stres ölçeği, kinezyofobi ölçeği ve Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi ölçüm yöntemleri kullanılmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda hem rehabilitasyon grubunda hem de vagus stimülasyon grubunda istirahat ve aktivite ağrısında anlamlı bir azalma görülmüştür (p0.05). Her iki grupta eklem hareket açıklıkları karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Conducting studies trying to reveal the relationship between temporomandibular joint dysfunction and autonomic nervous system disorders has highlighted the option of transcutaneous vagus nerve stimulation as a treatment option. The aim of this study is to evaluate the autonomic nervous system in patients with temporomandibular joint dysfunction due to myofascial pain syndrome and to increase parasympathetic nervous system activity by applying transcutaneous vagus nerve stimulation. Fifty patients between the ages of 18-35 who experienced temporomandibular joint dysfunction due to myofascial pain syndrome were included in the study. In the evaluation of the patients, measurement methods of rest and activity pain, joint range of motion, pressure pain threshold, heart rate variability, perceived stress scale, kinesiophobia scale and Neck Disability Questionnaire were used. In intragroup comparisons, a significant reduction in resting and activity pain was observed in both the rehabilitation group and the vagus stimulation group (p0.05). When joint range of motion was compared in both groups, no significant difference was found between the two groups (p>0.05).