الأجل في القرآن الكريم (دراسة موضوعية)
Kur'an-ı Kerim'de ecel (Objektif çalışma) / The term in the Holy Quran (Objective study)
  1. Tez No: 792574
  2. Yazar: ZIWAR MOHAMMED HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezin amacı Kur'ân'da kullanılan ecel kavramını açıklığa kavuşturmak, ecelle ilgili mesele ve ahkamı açıklamaktır. Konunun en değerli araştırmalardan olan Kur'ân araştırmaları ve tefsir alanıyla ilgili olması araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. İlahi hitabın sırlarına ışık tutmaya çalışılmış, ecel kavramının Kur'ân'daki manası ve lafzın sevkelişindeki ihtilaf tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma lagavî tefsir çalışması veya Kur'ân'la ilgili konulu bir araştırma olarak ifade edilebilir. Araştırmanın hedeflerini gerçekleştirmek için Kur'ân'daki ecel kelimelerinin bulunması, başta tefsir eserleri olmak üzere konuyla ilgili teorik çalışmalara müracaat ve ecelle ilgili manaların tahlil edilmesinde analitik tümevarım yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Kur'ân'da kullanılan ecel kavramı, lügatte müddet ve zaman anlamlarına gelmektedir. Ecelin ıstılah manası ile kelime manası arasındaki ilişki cüzün bütünle ilişkisi gibi olup, lügat manalarından birine delalet etmektedir. Kur'ân'da ecelle ilgili kullanılan kelimeler, mevt, vefat, helak, umûr, azâb, iddet olmak üzere altı adettir. Ecel, insanın eceli ve diğerlerinin eceli olmak üzere ikiye ayrılır. İnsanın eceli sınırlı olup, artmaz ve eksilmez. İnsan kendisine takdir edilen eceli aşamaz. Ecel Levh-i mahfuzda yazıldığı için insanın ölümüyle ne öne alınmış ne de geri bırakılmış olur. İnsan hangi sebeple ölürse ölsün, Allah'ın takdir ettiği ecelle ölmüştür. Toplumların eceli ve helaki Kur'ân'da insan dışında kullanılan dünyevi ecele örnek olarak verilebilir. Hassasiyetle tespit edilmiş, Allah tarafından bilinen Kainat ve kıyametin eceli ise insan dışında kullanılan uhrevi ecele örnektir. Fıkıh ilminde ecel ikiye ayrılır. Birincisi boşanan ve eşi ölen kadının iddet beklemesinde olduğu gibi ibadetlerle ilgilidir. İkincisi ise veresiye satış, icar ve şirketler bahsinde olduğu gibi muamelatla ilgilidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to reveal the vocabulary of the term in the Holy Qur'an, and to clarify the issues and rulings related to it. The importance of the study stems from the fact that it belongs to the field of interpretation, Qur'anic studies are the most important studies because they relate to explaining the words of God Almighty. It tries to shed light on some of the secrets of the divine discourse, and the fact that the study is concerned with clarifying the article“Term”in the Holy Qur'an, and reveals its meanings and different contexts. This study belongs to the field of linguistic interpretation and objective studies of the Holy Qur'an. In order to achieve the objectives of the study, the researcher followed the analytical inductive approach, when extrapolating the term term in the Holy Qur'an, and referring to the theoretical frameworks concerned with this subject, especially the books of interpretation, then analyzing the meanings associated with the term, and addressing the issues associated with it. The most important results of this study were: That the meaning of term in the language is due to duration and time, and that the relationship of the idiomatic meaning to the linguistic meaning of the term is the relationship of the part to the whole. so the idiomatic meaning of the term is one of its meanings in the language. There are six synonyms for term in the Holy Qur'an: death, bereavement, doom, life, torment, waiting period, And that it is in two parts: a person's term, and other terms. For a person's term, it is specific (does not accept increase or decrease), so, no one exceeds the written term; Because the Term is written in al-Lawh al-Mahfooz. There is no precedence or delay in the death of a person, and whoever dies in any way, his death is with his written term. The other Terms - except for the human being - mentioned in the Qur'an, some of them are worldly, such as: the Terms for the nations or their destruction. Some of them are otherworldly: such as Universe Terms, and the Day of Resurrection, which is a precisely calculated deadline, known to God. The terms of Term in jurisprudence are of two parts: a section related to acts of worship, such as the waiting period for a divorced woman and the widow, and a section related to transactions such as deferred sales, rent and companies.