Performance based fire safety evaluation of high-rise residential buildings in Istanbul
İstanbul da bulunan yüksek katlı rezidans tipi yapıların performansa dayalı yangın güvenliği değerlendirmesi
  1. Tez No: 792575
  2. Yazar: UĞUR DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SELAMET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Yüksek katlı bina sayısı son yıllarda büyük artış gösterdi. Yangın bu binalarda yaşayan insan için binaların yapısal olarak zarar görmediği durumlarda dahi büyük tehlike oluşturabilir. Yüksek katlı yapılar yoğun yerleşim, kişilerin daha fazla yol katetmesini gerektiren yüksek kat sayıları, aktif ve pasif koruyucu sistemlerde görülebilecek fonksiyonellik sorunları gibi etmenler nedeniyle yangına karşı daha hassastır. Tüm bu etmenler binayı terk etmek için gerekli zamanı artırabilir. Bir diğer olumsuz etmen günümüzde kullanılan eşyaların tutuşma sürelerini düşürmesi, bunun da tahliye için ihtiyaç duyulan süreyi düşürmesidir. Bu çalışma, çeşitli senaryolarla yangın anında yüksek katlı yapılarda bulunan insanlara yangına bağlı olarak gelebilecek tehditleri saptamayı amaçlamaktadır. İstanbul da bulunan ve temsili olarak seçilen, katsayısı 15 ile 45 kat arasında değişen, 5 adet yüksek katlı bir yapının çeşitli yangın ve tehlike etkitilmiş tahliye analizleri yapılmıştır. FED konseptiyle kişilerin ne kadar zarar gördüğü anlaşılmıştır. Oturma odası, yatak odası, mutfak gibi en yoğun yangın yüklerini görüldüğü rezidans bölümlerinde, bu yüklerin belirlenebilmesi için detaylı bir çalışma yapılmıştır. Elde edilmiş yangın yükü verisine bağlı olarak FDS (Yangın Dinamik Simülatörü) modelinde uygulanacak ısı yayılım oranı eğrileri elde edilmiştir ve bu eğriler FDS analizlerinde kullanılarak, binaların yangına bağlı tehlike verisi edinilmiş ve buildingEXODUS adı verilen bir tahliye programına uygulanarak binada bulunanların FED oranları elde edilmiştir. Tüm bu süreç sonunda elde edilen işlenmemiş veriden yararlanarak kişilerin FED oranlarını hesaplayan ve yangın tehlikesinde etkilenme olasılığını hesaplayan model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of high-rise buildings in urban regions have shown a steady increase recently. Fire is a major threat to people lives in these buildings even in cases where it does not cause structural damage to these buildings. High-rise buildings are more vulnerable to fire due to dense occupancy, greater vertical distance to building exits and the functionality problems of active and passive protection systems. All these factors might increase the time needed to evacuate the buildings. The combustible items used in modern residential buildings have shorter flashover times, which is another negative factor reducing the time occupants need to evacuate buildings. Taking all of these factors into account, this study aims to investigate the level of threat on occupant lives in high-rise residential buildings for a specific set of fire scenarios. All possible effects including queuing, toxic gas and visibility issues are investigated in this study through a selection of representative high-rise buildings with a range of 15 to 45 floors located in Istanbul. A concept known as the fractional effective dose is utilized to calculate the number of occupants affected by heat or narcotic gas hazard. A detailed investigation is also performed to determine fire loads in most common residential parts, such as the living room, bedroom, and kitchen. Heat release rate curves of these compartments are determined based on the fire load data from surveys. The egress models of the high-rise buildings coupled with fire hazard related heat, visibility and toxicity levels is created using buildingEXODUS software The data obtained at the end of this process is used to create regression models, which calculate the fractional effective ratios and the likelihood of people being affected by fire.