Türkiye'de disiplinlerarası üretim biçimi olarak ekolojik sanat
Ecological art as an interdisciplinary production method in Turkey
- Tez No: 792609
- Danışmanlar: PROF. CÜNEYT KURT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ekolojik Sanat, günümüz ekosisteminin ekolojik problemlerine yönelik çözüm arayışları sonucunda ortaya çıkmıştır. Ekolojik Sanat çalışmalarının temel amacı ekosistemde bozulan alanları veya konuları iyileştirmek, canlandırmak, korumak aynı zamanda ekolojik farkındalık yaratmaktır. Ekolojik Sanat, geleneksel sanat üretiminin sınırlarını aşarak yaşayan ekosisteme odaklanmış, ekolojik sorunları çözmeye veya sorunlarla ilgili farkındalık yaratmaya çalışan bir sanatçı hareketine dönüşmüştür. Antroposen çağındaki canlılara ve canlılar arasındaki ilişkilere yönelik ekolojik problemler Ekolojik Sanatın konusu olmuştur. Ekolojik sanatın gelişim süreci dünya ve Türkiye kapsamında gezegenin bugününe ve geleceğine dair tahayyüller üzerine şekillenmiştir. Yaşanan kültürel, politik ve ekonomik dönüşümler Ekolojik Sanatın dünyada 1960'lı Türkiye'de 2000'li yıllardan itibaren görülmeye başlanmasına zemin hazırlamıştır. Tez çalışmasında Ekolojik Sanatın ortaya çıkış sürecinde rol oynayan ekoloji temelli düşünsel ve çevresel hareketlere, Ekolojik Sanatın disiplinlerarasılığına ve Türkiye odaklı Ekolojik Sanat örneklerine değinilmiştir. Ayrıca Çevresel Sanat ve Ekolojik Sanat arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırma Türkiye odaklı Ekolojik Sanat konulu az sayıda çalışmalardan biridir. Bu bağlamda araştırmanın söz konusu literatüre katkı sağlaması hedeflenmiştir. Özünde mutlaka ekolojik bir kaygı taşıyan Ekolojik Sanat çalışmaları video, fotoğraf, enstalasyon, resim, heykel, kamusal sanat gibi geniş bir üretim yelpazesine sahiptir. Dünya gezegeninin ve ekosistemin bugün ihtiyacı olan şey insan merkezli yaşamın aksine sürdürülebilir sistemlerdir. Gezegenin bugününe ve geleceğine dair ekolojik ihtiyaçların sonuçları yaşayan ekosistem ile ilişkimize bağlıdır. Sanatın tarihe tanıklık eden misyonunu üstlenen Ekolojik Sanat çalışmaları çağımızın ekolojik problemlerini konu edinmektedir. Ekolojik Sanatın günümüzde yaşadığımız kuraklık, kirlilik, eşitsizlik, ilaçlı gıdalar, salgın hastalıklar gibi ekolojik problemlerden dolayı daha geniş kitlelere ulaşacağı ve ekolojik farkındalık yaratacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
Ecological Art has emerged as a result of the search for solutions to the ecological problems of today's ecosystem. The main purpose of Ecological Art studies is to improve, revitalize and protect the deteriorated areas and issues in the ecosystem, as well as to create ecological awareness. Ecological Art has turned into an artist movement that focuses on the living ecosystem by going beyond the boundaries of traditional art production, trying to solve ecological problems or raise awareness about the problems. Ecological problems regarding the living things and the relations between living things in the Anthropocene have been the subject of Ecological Art. The development process of ecological art has been shaped on the imaginations of the present and future of the planet within the scope of the world and Turkey. Experienced cultural, political and economic transformations have paved the way for Ecological Art to be seen in the world since the 1960s and 2000s in Turkey. Ecology-based intellectual and environmental movements that play a role in the emergence of Ecological Art, the interdisciplinarity of Ecological Art and Turkey-oriented Ecological Art examples are mentioned in the thesis. In addition, similarities and differences between Environmental Art and Ecological Art were determined. The research is one of the few studies on Ecological Art with a focus on Turkey. In this context, it is aimed that the research will contribute to the literature in question. Ecological Art works, which have an ecological concern at their core, have a wide range of production such as video, photography, installation, painting, sculpture, public art. What the planet earth and ecosystem needs today are sustainable systems as opposed to human-centered life. What the planet earth and ecosystem needs today are sustainable systems as opposed to human-centered life. The consequences of ecological needs for the present and future of the planet depend on our relationship with the living ecosystem. Ecological Art studies, which undertake the mission of witnessing the history of art, deal with the ecological problems of our age. It is clear that Ecological Art will reach wider masses and create ecological awareness due to ecological problems such as drought, pollution, inequality, medicated foods, epidemic diseases.