Rekreatif amaçlı direnç egzersizi yapan bireylerde kan akımı kısıtlamalı düşük şiddetli egzersizlerin hipertrofiye olan etkileri
The effects of the LOW-density exercises with blood FLOW support on hypertrophy in individuals doing recretional resistance exercise
- Tez No: 792610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı rekreatif amaçlı direnç egzersizi yapan bireylerde kan akımı kısıtlama ile yapılan düşük yüklü egzersiz programlarının geleneksel hipertrofi antrenmanları ile oluşan benzer hipertrofik etkiyi gösterip göstermediğinin karşılaştırmasını yapmaktır. Çalışmaya en az 6 aydır direnç egzersizi yapmayan sedanter bireyler katılmıştır. Çalışmada iki farklı antrenman metodu Kan akımı kısıtlama (KAK) antrenmanı ve Klasik Hipertrofi (KH) antrenmanı uygulanmıştır. Çalışmaya yaşları 18-21 arasında değişen 18 gönüllü sedanter birey kendi rızaları ile katılmıştır. Çalışmaya katılan bireyler randomize olarak (9) çalışma (KAK) grubu ve (9) kontrol (KH) grubu olarak ikiye ayrıldı. KAK grubunda olan kişiler ilk 2 hafta anatomik adaptasyon için 1 TM'un %50 si ile ve sonraki 6 hafta süresince ve haftada 2 gün 1TM'un %20-30 yüklerle biseps kasına manşon takılması ile 130-150 mmHg basınç uygulayarak antrene edilmişlerdir. Kontrol grubunda yer alan bireyler de yine ilk 2 hafta anatomik adaptasyon antrenmanı ve kalan 6 hafta boyunca KH antrenmanı yapmışlardır. Sekiz haftalık antrenman öncesi ve sonrası, biseps enine kesit alanı ölçümü ve ön kol bükme 1 TM'leri alındı. Çalışmalara başlamadan önce 10 dakika ısınma ve 5 dakika stretching yapılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 22 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normalliği Shapiro Wilk testi ve çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılarak sınanmıştır. Çalışma ve kontrol gruplarının ölçümlerdeki performanslarını karşılaştırmak için Bağımsız Örneklemlerde grup içi performans ölçümlerinde Wilcoxon Testi kullanılırken gruplar arası her iki ölçümdeki performanslarını karşılaştırmak için Bağımlı Örneklemlerde Mann Whitney U Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare whether low exercise programs with blood flow restriction show the same hypertrophic effect as traditional hypertrophy training in individuals doing resistance exercises for recretional purposes. The sedentary individuals who weren't performing resistance exercises for at least 6 months attended at this study. Two different training methods, Blood Flow Restriction Training (BFR) and Hypertrophy Training (HT) were applied in the study. 18 volunteered sedentary individuals, aged between 18-21, willingly participated in the study. The individuals participating in the study were randomly divided into two groups, the study group (BFR) (9) and controlled group ( HT) (9). The participants in the BFR group were trained with 50% of 1 TM for the first two weeks for anatomical adaptation, and for the next 6 weeks and two days a week- with 20-30% loads of 1TM with a cuff attached to the biceps muscle, applying 130-150 mmhg pressure. The individuals in the control group also performed anatomical adaptation training for the first two weeks and HR training for the rest 6 weeks. Before and after eight weeks of training, biceps cross-sectional measurement and forearm flexion 1TMs were recorded. Before starting the trainings, 10 minutes of warm-up and 5 minutes of scretching were done. The analysis of data was made utilising the IBM SPSS 22 program. On the other hand, the normality of data was tested with Shapiro Wilk Test and by looking at the skewness and kurtosis values. The Wilcoxon Test was used for in-group performance measures in Independent Samples to combine the performances of the study and control groups on their measurements, while the Mann Whitney U Test was used for Dependent Samples to combine the performances of each group on both measures.