Air cargo revenue management spot allocation problem
Havacılık kargo gelir yönetiminde spot piyasası kapasite alokasyonu problemi
- Tez No: 792618
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ CANER TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kargo gelir yönetiminin en temel amacı kapasite ve talep tahmini ve bu tahminleri kullanarak rezervasyon kontrolü olarak anlatılabilir. Kargo gelir yönetimi problemi, yolcu gelir yönetimi probleminden birçok faktörde farklılık gösterir. Bunlar kargo kapasitesinin belirsizliği, yönetim operasyonları ve kargo rezervasyon davranışları olarak özetlenebilir. Bu faktörler kargo gelir yönetimi problemine ilave zorluk katmaktadır ve geleneksel gelir yönetimi çözümlerini yetersiz kılmaktadır. Bu sebeple, kargo gelir yönetimi modelleri ayrıca geliştirilmelidir. Bu tezin hedefleri kargo gelir yönetimi süreçlerini tartışmak ve spot piyasası için alokasyon modeli geliştirmek olarak özetlenebilir. Bu tezde, bir spot alokasyonu optimizasyon modeli geliştirilir. Bu model rezervasyon kontrolü için gerekli görülen durumlarda tekrar ¸çözülüp beklenen talebin kargo kapasitesine alokasyonunu gerçekleştirmektedir. Performans testleri için örnek test havaalanı ağı, farklı senaryolar ve performans metrikleri oluşturulup test ortamında geliştirilen model ile sektörde yaygınca kullanılan bir sezgisel yöntem olan“ilk gelen ilk alır”karşılaştırması için simülasyon çalışması yapılır. Simülasyon sonucunda elde ettiğimiz %95 güven aralığındaki t-testi istatistiklerine göre, geliştirilen optimizasyon modeli sezgisel yönteme göre 27 test senaryosunun 26'sında daha iyi sonuç vermektedir.
Özet (Çeviri)
The focus of Air Cargo Revenue Management (ACRM) is to best estimate cargo capacity, forecast future demand, and take accept or reject decisions on the bookings accordingly. ACRM is a different problem than passenger revenue management due to uncertainty of cargo capacity, business, operations, and cargo booking behavior. These factors add additional complexity to a problem and make traditional revenue management approaches inadequate. Certain additional models need to be developed to solve the ACRM problem. The purposes of this thesis are to discuss the processes of air cargo revenue management and develop a spot allocation model. In the thesis, we develop a spot allocation optimization model. In necessary booking control conditions, this model is solved repetitively to decide on allocating expected demand to cargo capacity. A simulation study is performed after the optimization model to compare the results of our optimization model with a commonly used heuristic, First-Come First-Served, under defined scenarios and other test problem settings. Finally, we conclude that our model performed better than 26 out of 27 scenarios according to t-test statistics with a 95% confidence level.