Mode-S radar interrogation algorithm design, simulation environment setup and error correction
Mode-S radarları için sorgulama algoritması tasarımı, simulasyon ortamı kurulumu ve hata doğrultması
  1. Tez No: 792620
  2. Yazar: AHMET GÜNHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hava trafik yoğunluğu, günümüzün yoğun hava trafiği ortamına kıyasla, eskiden çok daha düşüktü. Bu hava trafiğindeki artış eğilimi yakın gelecekte farklı hava araçlarının da eklenmesiyle devam edecektir. Mode-S protokolünden önce, Mode A ve Mode C kullanımdaydı. Ancak, Mod A/C konfigürasyonu yalnızca seyrek yoğun hava trafiğinde kullanılabilirdi. Mode-S'nin kullanışlı özelliklerinden biri, olasılıksal sorgulama yeteneğidir. Ancak, yakında çok sayıda uçak bulunduğu durum için henüz sofistike bir algoritma bulunmamaktadır. Aktarıcılar ile donatılmış insansız hava araçları ve have otobüslerinden oluşan fütüristik bir hava ortamını göz önünde bulundurarak, Mode-S'nin olasılıksal sorgulama özelliği kullanıldı ve bir algoritma tasarlandı. Önerilen algoritma, yakın uçak bilgilerini nispeten kısa bir sürede toplayabilmektedir. Ayrıca, tüm sorgu iletişimini simüle etmek, algoritmanın performansını zaman ve gönderilen sorgulama sayısı açısından kaydetmek için bir Mode-S yer-uydu bağı ve uydu-yer bağı iletişim simülatörü oluşturulmuştur. Ayrıca, genellikle çarpışma ve gürültüden kaynaklanan hatalı mesajların doğrultulması incelenmiştir. Ticari uçaklardan gelen gerçek verilerle bir hata düzeltme yöntemi geliştirilmiş ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The air traffic density was relatively low back in the day compared to today's dense air traffic environment. This increasing trend in air traffic density will continue in the near future with the addition of different aerial vehicles. Before the Mode-S protocol, Mode A and Mode C were in use; however, the Mode A/C configuration was only usable in sparsely dense air traffic. One of the useful features of Mode-S is the ability of probabilistic interrogation. However, there has not yet been a sophisticated algorithm for closely located large numbers of aircraft. Considering a futuristic air environment with a swarm of drones and airbuses equipped with transponders, the probabilistic interrogation feature of Mode-S is utilized, and an algorithm is designed. The proposed algorithm is able to collect close aircraft information in a relatively short time. There has also been created a high-level Mode-S uplink and downlink communication simulator in order to exchange all-call communication and record the algorithm's performance in terms of time and number of interrogations sent. Furthermore, error correction of erroneous messages, usually from garbling and noise, is investigated. An error correction method is developed and tested with real-time data coming from commercial aircraft.