Measurement of the production cross section of B+ meson at CERN-ATLAS experiment with S= 13 TeV data
CERN-ATLAS deneyinde S= 13 TeV kütle merkezi enerjisi verisiyle B+ mezon üretim tesir kesitinin ölçülmesi
- Tez No: 792640
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA BEDDALL, PROF. DR. AHMET BİNGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
B+ mezon diferansiyel tesir kesidi B+ ->J/psi K+ bozunma kanalı pT ve |y| aralıkları için hesaplanmıştır. Hesaplamalarda toplam ışınlılığı 3.2 fb-1 olan ATLAS Run2 2015 verisi kullanılmış olup, 9 GeV < pT < 120 GeV ve |y|< 2.25 aralığında 8 dikine momentum pT ve 4 rapidite |y| bölgesi analiz için seçilmiştir. B+ / B- oranı MC ile ve 13 TeV / 7 TeV tesir kesidi oranı teorik hesaplamalar ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The differential cross section of B+ meson is presented as a function of transverse momentum and pseudorapidity. It is determined from the channel B+ ->J/psi K+ and reconstructed with using ATLAS pp collision dataset, Run2 2015 data with integrated luminosity of 3.2 fb-1. Measurement is done for 8 intervals of transverse momentum pT and 4 intervals of rapidity |y| covering the range 9 GeV < pT< 120 GeV and |y|< 2.25. B+ / B- ratio is consistent with MC and 13 TeV / 7 TeV cross-section ratio is consistent with the theoretical expectations.