Kronik hastalığı olan çocuklarda ebeveyn bakım yükünün hastalık yönetimine etkisi
The effect on parent's caregiver burden the disease management in children with chronic disease
  1. Tez No: 792673
  2. Yazar: AYŞE GÜL AKDENİZ KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ, DOÇ. DR. AYFER EKİM GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma, kronik hastalığa sahip çocuğu olan ebeveynlerin bakım yükünün çocuğun kronik hastalık yönetimine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Zonguldak il merkezinde bulunan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi ve Zonguldak Kamu Hastaneler Birliği Çocuk Hastalıkları ve Kadın Doğum Hastanesi'ndeki çocuk sağlığı ve hastalıkları servislerinde kronik hastalık tanısı almış çocuğu olan 142 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmada sosyo-demografik ve hastalık özelliklerini saptamaya yönelik Tanımlayıcı Veri Toplama Formu, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Çocuk Kronik Hastalık Yönetimi Ölçeği: Aile Formu kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların değerlendirilmesi için SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır. Ebeveynlerin orta düzeyde bakım verme yükü yaşadığı (44.76±15.66) saptanmıştır. Ebeveynlerin kronik hastalık yönetimi konusunda orta-yüksek düzeyde başarılı olduğunu ve çocukların günlük yaşamının akranları ile farklılık gösterdiğini (65.16±10.64), hastalık etkilerinin orta düzeyde görüldüğü ve ailelerin orta düzeyde yaşam zorluğu yaşadığını (54.01±10.17) ve ebeveynler arası anlaşmanın yüksek olduğu (27.94±3.96) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to investigate the effect of the care burden of parents who have children with chronic diseases applied to on the chronic disease management of the child. The scope of the research was carried out with 142 parents who have children diagnosed with chronic diseases in the pediatric health and diseases services of Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital and Zonguldak Public Hospitals Union Pediatrics and Gynecology Hospital located in the city centre of Zonguldak. Questionnaire form to determine Socio-Demographic and Disease Characteristics, Zarit Caregiver Burden Scale and Child Chronic Disease Management Scale: Family Form were used in the study. SPSS 16.0 package program was used to evaluate the findings obtained in the study. It was determined that parents had a moderate caregiving burden (44.76±15.66). Parents are moderately-highly successful in chronic disease management, and the daily life of the children differs from their peers (65.16±10.64), the effects of the disease are moderate, and the families have moderate life difficulties (54.01±10.17), and the agreement between parents is high (27.94). ±3.96) was determined.