7-18 yaş çocuk onkoloji hastalarında ebeveynlerin ağrı kabulünün çocukların yaşam kalitesine etkisi
The effect of parental acceptance of pain on the quality of life of children in pediatric oncology patients aged 7-18 years
- Tez No: 792674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, 7-18 yaş çocuk onkoloji hastalarında ebeveynlerin ağrı kabulünün çocukların yaşam kalitesine etkisini saptamak amacıyla tanımlayıcı ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına Ankara İl merkezinde bulunan Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Kulesi çocuk onkoloji servislerinde yatan 125 çocuk ve ebeveyni alınmıştır. Araştırmada çocuk ve ebeveyne yönelik bilgi formu, Kanserli Çocukların Ebeveynleri İçin Ağrı Dayanıklılık Ölçeği, 7-12 ve 13-18 yaş Pediatrik Onkoloji Hastaları Yaşam Kalitesi Çocuk Ölçeği Formu kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların değerlendirilmesi için SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır. Çocukların %47.2'unu (n=59) kız, %52.8'sını (n=66) erkek cinsiyet oluşturmaktadır. Çocukların yaş ortalamaları (12.168±3.110), 7-12 Yaş Yaşam Kalitesi Ölçeği ortalamaları (2.32±17.68, 13-18 yaş Yaşam Kalitesi Ölçeği ortalamaları 105.36±15.75, Kanserli Çocukların Ebeveyn Ağrı Dayanıklılık Ölçeği'nin ağrı direnci alt boyutu ortalamaları 29.40±12.21, değer verilen eylemler alt boyutu ortalamaları 29.22±8.51, ağrının anlamlandırılması alt boyutu ortalamaları 18.73±6.64 ve ağrı ölçeği toplam puan ortalamaları 77.36±20.66 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive relationship seeker to determine the effect of parents' pain acceptance on children's quality of life in pediatric oncology patients aged 7-18. One hundred twenty-five children and their parents who were hospitalized in the Pediatric Oncology Services of the Ankara City Hospital Children's Tower located in the city centre of Ankara were included in the study. In the study, a questionnaire for children and parents, Pain Resilience Scale for Parents of Children with Cancer, Child Quality of Life Form for 7-12 years and 13-18 years old Pediatric Oncology Patients were used. SPSS 16.0 package program was used to evaluate the findings obtained in the study. 47.2% (n=59) of the children are girls, and 52.8% (n=66) are boys. The mean age of children was 12.168±3.110, the mean of the 7-12 Years Quality of Life Scale was 92.32±17.68 the mean of the 13-18 age Quality of Life Scale was 105.36±15.75 the mean pain resistance sub-dimension of Parental Pain Resilience Scale of Children with Cancer 29.40 ±12.21, valued actions sub-dimension mean 29.22±8.51, pain sense sub-dimension mean 18.73±6.64, and pain scale sub-dimension mean total score 77.36±20.66.